Ożywienie na rynku pracy

Niemal połowa pracodawców w Polsce zamierza zatrudnić specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - wynika z badania firmy Antal International.

Jak wynika z badania Antal Global Snapshot, najchętniej na przełomie I i II kw. br. zatrudniać będą firmy z branży IT - oprogramowanie (63%), bankowości i usług finansowych (62%), IT - sprzęt (58%), transportowej (56%), handlu detalicznego (53%) oraz inżynieryjnej (46%). Najmniejsza dynamika zatrudnienia będzie widoczna w sektorze nieruchomości (23%) i chemicznym (24%).

Zdaniem ekspertów Antal International, agencji rekrutującej specjalistów i menedżerów, dynamika rynku pracy poprawia się. Aż 48% pracodawców zamierza zatrudniać specjalistów i menedżerów, a jedynie co dziesiąty będzie zwalniać pracowników z tej grupy pod koniec I i na początku II kw. br.

Zobacz również:

  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?
  • Jak przygotować bezkonkurencyjne ogłoszenie o pracę

Ponad połowa pracodawców (52%) deklaruje, że prowadzi w tej chwili rekrutację, a 11% zwalnia specjalistów i menedżerów.

"Wyniki kolejnej edycji Antal Global Snapshot pozwalają coraz odważniej mówić o tym, że rynek kandydata jest faktem. Pozytywny trend związany z sukcesywnie rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów utrzymuje się już od pół roku. Obserwacje konsultantów Antal International potwierdzają to, że w wyniku drenażu rynku pracy, dużą szansę na znalezienie zatrudnienia mają nie tylko specjaliści o niszowych kompetencjach, ale także osoby o ogólnym wykształceniu i kwalifikacjach" komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.

Ożywienie na rynku pracy widoczne jest także na świecie. W najbliższym czasie w ofertach będą mogli przebierać menedżerowie i specjaliści z Luksemburga, Wielkiej Brytanii (71% pracodawców zamierza prowadzić rekrutację) oraz Belgii (61%). Natomiast największy odsetek pracodawców zwalniających specjalistów i menedżerów pochodzi z Portugalii (39%).

W Rosji w ciągu najbliższych dwóch miesięcy 72% respondentów zamierza zatrudniać specjalistów i menedżerów, na Ukrainie - 75%, w Czechach - 64%. Natomiast najwięcej zwolnień szykuje się na Słowacji - 42%, w Turcji - 36% oraz w Rosji i na Ukrainie (po 32%).

W Brazylii, Meksyku i USA pracodawcy także będą rekrutować w najbliższym czasie (76%), choć jednocześnie w USA (34%) i Brazylii (31%) będą zwalniać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200