Oracle rusza w bój!

Plany rozwoju technologii Java, szczegóły dotyczące Fusion Applications i kolejnej wersji systemu Solaris, zapowiedź serwerów z procesorami SPARC T3, premiera kolejnych maszyn Exadata i Exalogic… to tematy tegorocznego Oracle OpenWorld.

Staraliśmy się zrobić wszystko, aby kilkadziesiąt odrębnych maszyn, zamkniętych w jednej szafie, rzeczywiście działało jak jeden superwydajny komputer.

Larry Ellison, dyrektor generalny Oracle

Obecna strategia rynkowa Oracle zakłada dostarczanie kompletnych rozwiązań sprzętowo-aplikacyjnych. Mają to być systemy oparte na rozwiązaniach innych producentów, ale jednocześnie wysoce zoptymalizowane pod kątem współpracy z własnymi rozwiązaniami koncernu. Dzięki optymalizacji i integracji, kompleksowe rozwiązania Oracle mają być tańsze od produktów oferowanych przez konkurencję - deklaruje kierownictwo firmy.

Solaris 11, SPARC T3 i Fusion Applications

I tak, dodatkowe optymalizacje związane z obsługą oprogramowania biznesowego i bazodanowego Oracle zyskać ma m.in. kolejna wersja systemu Solaris. Wedle zapowiedzi, Solaris 11 będzie bardziej stabilny, skalowalny i bezpieczniejszy od poprzednika. Będzie również zawierał dodatkowe mechanizmy z zakresu wirtualizacji oraz narzędzia usprawniające zarządzanie skonsolidowanym środowiskiem. Przedstawiciele Oracle zapowiadają, że nowy system zadebiutuje na rynku w 2011 r.

Oracle rusza w bój!

Nowe maszyny Oracle – Exadata DatabaseMachine 3i ExalogicElastic Cloud

Natomiast jeszcze w 2010 r. na rynku znajdą się pierwsze serwery wykorzystujące zapowiadane od lat układy, które mają zastąpić procesory linii UltraSparc T2. Pierwsze serwery z układami T3 mają być ponad 2-krotnie szybsze od analogicznych maszyn wykorzystujących układy poprzedniej generacji. Szesnastordzeniowe układy mają być zoptymalizowane m.in. pod kątem realizacji najbardziej powtarzalnych obliczeń. Każdy - taktowany częstotliwością 1,65 GHz - rdzeń nowego procesora jest w stanie jednocześnie przetwarzać nawet osiem wątków. Układy mają też wbudowane mechanizmy z zakresu szyfrowania danych oraz zintegrowany moduł 10 GbE. Zmienia się jednak nazewnictwo układów wykorzystujących architekturę SPARC. Z rynku zniknie najpewniej nazwa UltraSparc. Nowe procesory Oracle mają nazywać się po prostu SPARC.

Najpóźniej w marcu 2011 r. zadebiutować ma oczekiwany pakiet oprogramowania biznesowego Oracle. Reklamowany jako rozwiązanie biznesowe nowej generalny pakiet Fusion Applications ma charakteryzować się "niespotykaną do tej pory elastycznością". Wysoce rozproszona architektura SOA oparta na standardowym oprogramowaniu warstwy pośredniej Fusion Middleware ma ustanawiać "nowy standard w zakresie systemów wspomagających zarządzanie" (o funkcjach Fusion Middleware pisaliśmy w Computerworld w 2009 r. - go.computerworld.pl/7f5e5). W pierwszej wersji systemu znajdą się m.in. narzędzia związane z obsługą finansów, sprzedaży, zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw. Pilotażowe wdrożenia mają rozpocząć się w 2010 r. Częścią platformy Fusion Application będą też funkcje wspierające zarządzanie projektami, ładem korporacyjnym, ryzykiem i zgodnością z przepisami. Docelowo, w ramach siedmiu linii produktów Fusion Applications oferowanych będzie ponad 100 modułów funkcjonalnych.

Chmura z pudełka

Patrząc z dalszej perspektywy za najważniejsze wydarzenie tegorocznego Oracle OpenWorld uznać można jednak premierę kolejnych rozwiązań sprzętowo-aplikacyjnych. Pierwszym z nich jest platforma Exadata X2-8. To zamknięta w jednej szafie serwerowej kompletna hurtownia danych, pozwalająca na przechowywanie nawet kilkuset TB danych. Dzięki dodatkowej optymalizacji, większej pamięci podręcznej i wykorzystaniu szybszych procesorów Xeon X7560 nowa platforma ma być również co najmniej o 50% szybsza od poprzedniego wcielenia - Exadata Database Machine 2. Będzie też od niej o 50% droższa.

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem ma być pierwsza maszyna rodziny Exalogic. W odróżnieniu od linii Exadata - czyli rozwiązań z zakresu składowania danych - nowa maszyna to kompletne środowisko do ich przetwarzania. Środowisko przeznaczone dla firm zainteresowanych tworzeniem tzw. prywatnych chmur obliczeniowych. W jednej szafie serwerowej Oracle Exalogic Elastic Cloud zmieściło się m.in. 30 serwerów Sun, wyposażonych w dwa 6-rdzeniowe procesory oraz 2 TB pamięci RAM, wysokodostępny system pamięci masowej i rozwiązania sieciowe kilkukrotnie bardziej wydajne od 10 GbE.


TOP 200