Oracle kończy z komercyjną wersją OpenOffice

Koncern Oracle nie będzie dalej sprzedawał komercyjnych licencji na oprogramowanie biurowe pakietu Open Office. Projekt OpenOffice.oeg ma być rozwijany wyłącznie na zasadach open source. Niewykluczone, że zostanie on jednak połączony z alternatywnym projektem - LibreOffice.

W miniony piątek (16 kwietnia) przedstawiciele kierownictwa koncernu Oracle zapowiedzieli chęć zaprzestania sprzedaży komercyjnych licencji na oprogramowanie biurowe pakietu OpenOffice. Według nieoficjalnych informacji decyzja ta jest podyktowana niższym od spodziewanego poziomem sprzedaży oraz zamiarem skoncentrowania sił na innych projektach. "Biorąc pod uwagę szerokie zainteresowanie darmowymi aplikacjami biurowymi i dynamiczną ewolucję różnego rodzaju komputerów przenośnych uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie pełnej kontroli nad rozwojem pakietu OpenOffice organizacji, która będzie w stanie pogodzić oczekiwania wszystkich zaangażowanych stron na zasadach niekomercyjnych" - mówi Edward Screven, główny architekt oprogramowania Oracle. Przedstawiciele koncernu Oracle zapowiadają również zamiar zacieśnienia współpracy z członkami społeczności zajmującej się rozwojem oprogramowania OpenOffice. Deweloperzy, którzy do tej pory angażowali się w rozwój komercyjnej wersji oprogramowania OpenOffice mają aktywnie uczestniczyć w pracach realizowanych w ramach społeczności open source.

Zdaniem analityków za decyzją o zaprzestaniu rozwoju komercyjnej wersji może świadczyć o stosunkowo niskiej sprzedaży komercyjnej wersji oprogramowania. Amerykański gigant stał się właścicielem praw do pakietu OpenOffice na początku 2010 roku, wraz z przejęciem firmy Sun Microsystems. Warto dodać, że we wrześniu 2010 roku w ramach protestu przeciwko działaniom władz Oracle z projektu OpenOffice.org wyodrębniony został alternatywny projekt LibreOffice. Od tego czasu rozwój niezależnego oprogramowania bazującego na kodzie źródłowym pakietu OpenOffice, koordynuje wspierana m.in. przez firmy Google i Red Hat organizacja The Document Foundation. Przedstawiciele organizacji wyrażają nadzieję, że decyzja kierownictwa Oracle pozwoli na połączenie projektów OpenOffice i Libre Office. Wcześniej mówiło się m.in. o tym, że kierownictwo Oracle ignorowało żądania członków społeczności open source, co uniemożliwiało nawiązanie skutecznego porozumienia w sprawie dalszego rozwoju projektu OpenOffice.org. Władzom Oracle zarzucano również brak spójnej wizji rozwoju oprogramowania biurowego.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI

Do tej pory nie ujawniono jednak informacji dotyczących organizacji prac rozwojowych, ich finansowania, praw przysługujących posiadaczom komercyjnych licencji, a także praw do zastrzeżonych znaków i nazw. Nie podano także żadnych informacji na temat przyszłości zapowiadanej w grudniu ubiegłego roku platformy Cloud Office. Oferowane w modelu usługowym oprogramowanie, podobnie jak OpenOffice, bazuje na standardzie ODF. Wedle wstępnych deklaracji na pakiet Oracle Cloud Office składać miały się m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz aplikacje pozwalające na tworzenie prezentacji. Zapowiadano również m.in. możliwość bliskiej integracji oprogramowania z pakietem Open Office oraz wybranymi aplikacjami biurowymi Microsoft Office. Jednocześnie, kilka godzin po ogłoszeniu decyzji władz Oracle wyłączono pierwsze witryny dotyczące komercyjnej wersji pakietu OpenOffice.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200