Oracle inwestuje w cloud computing i kupuje kolejną spółkę

Zakup wyspecjalizowanej w systemach wirtualizacji infrastruktury sieciowej spółki Xsigo ma pozwolić na rozszerzenie funkcjonalności rozwiązań serwerowych Oracle. Rozwiązania przejmowanej spółki mają również zostać wykorzystane w kontekście planów rozwoju oferty oprogramowania dostępnego w modelu cloud computing.

Firma Xsigo rozwija m.in. narzędzia klasy software-defined networking. Zdaniem ekspertów rozwiązania tego typu są coraz częściej postrzegane jako kolejny etap rozwoju technik wirtualizacyjnych. Systemy klasy software-defined networking pozwalają bowiem na faktyczne rozdzielenie topologii sieci od rozwiązań infrastrukturalnych i pełnią wobec nich podobną rolę, co mechanizmy wirtualizacji dla warstwy oprogramowania. Podobne są też oczekiwane korzyści - przede wszystkim chodzi o możliwość współdzielenia i optymalizacji wykorzystania dostępnych zasobów. Warto wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu plan zakupu spółki konkurencyjnej dla Xsigo ujawnili przedstawiciele koncernu VMware. Wartość transakcji przejęcia firmy Nicira sięga 1,26 mld USD.

Z oficjalnych informacji wynika, że technologie przejmowanej spółki zostaną włączone m.in. do systemów wirtualizacyjnych Oracle VM. Potencjalnie może to oznaczać m.in. chęć zoptymalizowania własnej - wykorzystywanej do świadczenia usług w modelu cloud computing infrastruktury Oracle. Rozbudowane mechanizmy wirtualizacyjne mają być również elementem przewagi konkurencyjnej, dostępnego w modelu usługowym środowiska uruchomieniowego Oracle. Przeznaczone dla dostawców oprogramowania w modelu usługowym środowisko Oracle opiera się na założeniu, że każda z aplikacji będzie działała na odrębnej maszynie wirtualnej. Takie podejście ma z jednej strony gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa, z drugiej zaś - pozwalać na niespotykaną w przypadku innych technologii elastyczność. Nie bez znaczenia jest też możliwość dodatkowej optymalizacji zasobów infrastrukturalnych po stronie dostawcy.

Zobacz również:

W gronie klientów Xsigo znajdują się m.in. koncerny takie jak: British Telecom, Verizon, czy Softbank. Wartości transakcji nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że transakcja ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200