Oracle: integracja receptą na sukces

Podczas Open World, firma zaprezentowała też strategiczne plany dotyczące rozwoju oferty systemów cloud computing. W perspektywie najbliższych lat, Oracle zamierza stać się znaczącym dostawcą wszelkiego typu rozwiązań cloud (chmur zarówno prywatnych jak i publicznych) obejmujących systemy IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) jak i SaaS (oprogramowanie jako usługa).

Polecamy: Linux skończył 20 lat: nowe wyzwania, nowe możliwości

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Oracle nie zamierza jednak zmuszać użytkowników do stosowania określonych rozwiązań i dlatego jej oprogramowanie będzie rozwijane równoległe zarówno w wersjach działających w chmurze, jak i przeznaczonych do instalacji w klasycznym centrum danych.

Gotowy system IT zamiast integracji elementów

Zintegrowane zestawy typu appliance to recepta Oracle na zwiększenie sprzedaży zarówno sprzętu jak i oprogramowania. "Klasyczne podejście do budowy systemu IT czyli jego integracja z wielu niezależnie kupowanych elementów jest kosztowne, skomplikowane i ryzykowne. Choć to możliwe, ale prawie nikt obecnie nie kupuje samochodu w elementach, które są składane przez firmę zajmującą się integracją systemów. Standardem jest zakup gotowego produktu. Przyszłość IT to właśnie gotowe do wdrożenia, kompletne systemy, które mogą być szybko i efektywnie uruchomione" mówił podczas Open Day w Warszawie Michel Clement wiceprezes Oracle CE.

Polecamy: Zanim kupisz serwer...

"Tego typu podejście istotnie upraszcza system IT dlatego już ok. 6 lat temu Oracle zdecydował się na uruchomienie programu Simplifying IT, którego praktycznym efektem było wprowadzenie do oferty serii zintegrowanych rozwiązań takich jak Exadata lub Exalogic, a obecnie systemu Exalytics" dodaje Michel Clement, który zatytułował swoją prezentację na Open Day "Changing the game by Simplifying IT".

Michel Clement - wiceprezes Oracle CE

W Polsce Oracle rozpoczął aktywną obecność w 1992 roku. Obecnie ma ok. 13 tys. użytkowników, a pierwszy na świecie system Exadata DataBase Machine został zainstalowany właśnie w Polsce.

Natomiast Zbigniew Swoczyna, Oracle SE Team Leader podkreśla, że "z punktu widzenia możliwości wprowadzenia istotnych innowacji sprzęt jest ważnym elementem. Oczywiście można niezależnie rozwijać oprogramowanie i infrastrukturę sprzętową, ale ogranicza to możliwości zwiększania wydajności i optymalizacji kompletnego systemu, nie jest to więc podejście efektywne".

Polecamy: W pudełku, chmurze lub kontenerze

Jednocześnie wiadomo, że ok. 70% użytkowników platformy SPARC przeszła w ostatnich latach na systemy x86. Ale przedstawiciele Oracle wierzą, że przyszłość należy do systemów zintegrowanych i centrów danych wykorzystujących rozwiązania typu appliance, których sprzętowa podstawa nie jest najważniejsza. W efekcie, dla potencjalnych użytkowników oprogramowania Oracle, dobrze zoptymalizowane i wysoko wydajne urządzenia appliance wykorzystujące platformę SPARC mogą być atrakcyjną ofertą.

Bo jak mówi Larry Ellison "szybsze procesory to nie jest najlepsze rozwiązanie do zwiększania wydajności oprogramowania. Wąskie gardło tworzy pamięć masowa. Wydajność bazy danych zależy od szybkości dostarczania informacji, a nie szybkości wykonywania obliczeń arytmetycznych przez mikroprocesor".


TOP 200