Opracować dobry system

Z Markiem Woodem, odpowiedzialnym za produkt Windows NT Enterprise Edition w firmie Microsoft, rozmawia Michał Szafrański.

Z Markiem Woodem, odpowiedzialnym za produkt Windows NT Enterprise Edition w firmie Microsoft, rozmawia Michał Szafrański.

Na niedawno zakończonych targach Comdex Microsoft poinformował, że Windows NT Server 5.0 nie ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku. Kiedy zatem należy spodziewać się premiery tego produktu?

Pracujemy nad oprogramowaniem, a prace w firmie Microsoft wyglądają w ten sposób, że wytycza się pewne punkty w czasie, w których produkt musi znajdować się w odpowiednim stadium. Najbliższym z terminów jest oficjalne wprowadzenie na rynek wersji beta 2 Windows NT Server 5.0, co nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku. Po tym wydarzeniu, kierując się opiniami testujących ją osób, będziemy mogli określić datę premiery finalnej wersji produktu.

Czy zapowiadana beta będzie ostatnią wersją beta systemu Windows NT Server 5.0?

Tego jeszcze nie wiemy. Wszystko zależy od tego, ile poprawek trzeba będzie wprowadzić po udostępnieniu wersji beta 2, czy będzie odpowiedniej jakości i zaakceptują ją klienci.

Czy tak jak obecnie, na rynku pojawią się trzy wersje Windows NT Servera 5.0: dla małych firm, wersja standardowa i korporacyjna?

Nie mogę wypowiadać się na temat wersji Small Business Server, nie jestem bowiem odpowiedzialny za ten produkt. Jednak z pewnością będzie dostępna wersja korporacyjna systemu, a co więcej: zarówno Windows NT Workstation 5.0, Windows NT Server 5.0 oraz Windows NT Enterprise Edition 5.0 będą miały premierę w tym samym dniu.

Obecnie sprzedawana wersja serwera Enterprise Edition jest przystosowana do obsługi maszyn ośmioprocesorowych. Dla ilu procesorów będzie zoptymalizowane Windows NT Enterprise Edition 5.0?

To, że dostępna w sprzedaży wersja Enterprise Windows NT 4.0 obsługuje osiem procesorów, nie oznacza, iż nie może ona pracować z większą ich liczbą. Klientom, którzy potrzebują specjalnej wersji Windows NT, jesteśmy gotowi przyjść z pomocą.

Nie zdecydowaliśmy jeszcze, dla ilu procesorów będzie zoptymalizowane NT 5.0. To zależy od rozwoju technologii Intela oraz zainteresowania rynku nowymi, wieloprocesorowymi serwerami.

Czy Windows NT 5.0 będzie gotowe do współpracy z procesorem Merced?

Współpracujemy ściśle z Intelem i wspólnie wspieramy standard IA-64. Windows NT Enterprise Edition 5.0 będzie obsługiwać standard 64-bitowego adresowania pamięci podobnie jak dziś, lecz wersja Enterprise Edition 4.0 obsługuje rozszerzoną ilość pamięci dla aplikacji pracujących na serwerze.

Kiedy Merced pojawi się na rynku, postaramy się zaproponować klientom rozsądne rozwiązanie. Windows NT 5.0 jednak jest przeznaczony do pracy na dostępnej obecnie architekturze Intela.

Wielu administratorów twierdzi, że zarządzanie Windows NT jest kłopotliwe i często wymaga fizycznego siedzenia za klawiaturą serwera. Dotyczy to nie tylko zarządzania domenami, ale także realizacji podstawowych zadań, np. zarządzania logami systemowymi. Co zmieni w tej dziedzinie NT 5.0?

Windows NT Server 5.0 wiele zmieni w tej dziedzinie, na wielu płaszczyznach. Jedną z inicjatyw mających na celu obniżenie kosztów utrzymania systemu informatycznego jest Zero Administration Windows. Oczywiście, nie jest tak, że nie trzeba będzie zarządzać systemem informatycznym, ale technologia ta znacznie ułatwi administrowanie, automatyzując wiele procedur wykonywanych dotychczas ręcznie, np. zdalne wczytywanie systemu operacyjnego, aplikacji itp. Ma ona współpracować ze stacjami roboczymi pracującymi pod kontrolą Windows 98 lub Windows NT Workstation 5.0.

Inna element systemu oferujący nowe możliwości to usługi katalogowe Active Directory Services. Zrewolucjonizują one sposób pracy nie tylko administratorów, ale także użytkowników. Nie twierdzę, że obecnie nie mamy dobrych usług katalogowych. Oferują one możliwość replikacji, pojedynczy login itp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200