Opracować dobry system

Ale administrator systemu Windows NT Server 4.0 i Exchange Server musi zarządzać dwoma bazami informacji o użytkownikach...

Tak. Problem ten wynika z tego, że wbudowane w NT 4.0 usługi katalogowe mają pewne ograniczenia, a informacje, których wymaga Exchange Server, przechowywane są poza nimi. Wraz z wprowadzeniem na rynek Windows NT Server 5.0 nastąpi zmiana. Wszelkie systemowe bazy danych będą ze sobą zintegrowane w ramach Active Directory. Usługi te umożliwią bowiem swobodne tworzenie nowych klas obiektów w ramach katalogów. Funkcje zaś dostępne będą w standardowy sposób dla wszystkich programistów - za pośrednictwem interfejsu ADSI (Active Directory Services Interface).

Natomiast nie planujemy opracowywać narzędzi służących do zarządzania np. logami systemowymi. Jest już wielu niezależnych od nas producentów takiego oprogramowania, dzięki czemu użytkownik może wybrać rozwiązanie, które najbardziej mu odpowiada.

Staramy się zapewnić odpowiednią infrastrukturę zarządzania systemem. W Windows NT 5.0 po raz pierwszy będzie dostępna zintegrowana konsola administratora - Microsoft Management Console (MMC). Producenci oprogramowania będą mogli przygotowywać specjalne moduły snap-in, które zostaną dołłączone do MMC i za ich pośrednictwem będzie możliwe pełne zarządzanie daną aplikacją. Opracowujemy moduły snap-in dla wszystkich aplikacji serwerowych Microsoftu.

MMC wykorzystywane jest już dziś np. przy zarządzaniu klastrami Microsoftu.

Obecnie zrealizowano pierwszą fazę projektu WolfPack - na rynku dostępne jest oprogramowanie, umożliwiające budowanie 2-procesorowych klastrów Windows NT. Kiedy zostanie zrealizowana druga faza projektu - klastry 16-serwerowe?

Ogłaszając projekt WolfPack, zadeklarowaliśmy, że testy beta drugiego etapu rozpoczną się w 1998 r. Na razie wszystkie prace przebiegają zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania, które nie występowały przy opracowywaniu klastra 2-serwerowego. Druga faza projektu WolfPack przewiduje bowiem, że klastry będą mogły wzajemnie przejmować od siebie kontrolę nad pracą aplikacji, a poszczególne maszyny będą wzajemnie obsługiwały jedną aplikację. Konieczny jest wybór odpowiedniego standardu komunikacji między serwerami. Wiadomo że nie może to być współdzielona magistrala SCSI, gdyż efektywnie nadaje się ona do obsługi trzech serwerów. Może to być np. Fibre Channel. Musimy także dopracować sposób komunikacji między serwerami pracującymi w ramach klastra. Stosowana obecnie metoda przesyłania informacji za pośrednictwem ramek UDP sprawdza się w przypadku dwóch maszyn, ale w przypadku 16 serwerów będzie zbyt wolna.

Jest jeszcze inny element, niezbędny do poprawnego funkcjonowania oprogramowania w klastrze. Musi ono być specjalnie przygotowane. Aby ułatwić proces przygotowywania aplikacji do pracy w klastrze, zamierzamy większość funkcji umieścić bezpośrednio w oprogramowaniu klastrowym: mechanizm współdzielenia zapytań między serwerami, mechanizm przekazywania informacji o stanie operacji wejścia/wyjścia (I/O shipping) itp.

Microsoft podpisał porozumienie z firmą Cisco, dotyczące wspólnych prac nad nowymi usługami sieciowymi ściśle związanymi z usługami katalogowymi Active Directory.

Współpraca z Cisco to przykład tego, w jaki sposób można wykorzystać potencjał usług katalogowych Active Directory. Wspólnie z tą firmą dostarczymy mechanizmy, które umożliwią administratorom sieci korporacyjnych rezerwowanie określonego pasma transmisyjnego o konkretnej porze dla określonych użytkowników. Oznacza to, że gdy np. raz na miesiąc księgowość Microsoftu znajdująca się w Redmond będzie musiała przesłać dużą ilość danych do oddziału w Warszawie, to będzie możliwe zarezerwowanie na wszystkich routerach znajdujących się na drodze przesyłania danych odpowiedniej przepustowości sieciowej, tak by pracownicy tego działu mogli bez opóźnień przesłać informacje.

Podobne rozwiązania mogą dostarczać także inni producenci. Active Directory nie będzie zarządzać tylko systemem serwerowym, ale wszystkimi urządzeniami pracującymi w sieci.

Analogiczne porozumienie podpisały także Novell i Bay Networks. Już w styczniu dostępne będą usługi katalogowe NDS dla Windows NT. Czy nie obawiacie się konkurencji z tej strony?

Usługi katalogowe powinny przynosić korzyści administratorom, programistom i użytkownikom. NDS dla Windows NT jest odpowiednia, ale tylko w pierwszej dziedzinie - usprawnianiu pracy administratorów. Niewiele jest aplikacji wykorzystujących możliwości NDS-u. Opracowując Acitve Directory, duży nacisk kładziemy na odpowiednie wsparcie programistów, a także sposoby mogące usprawnić pracę użytkowników.


TOP 200