Opis testowanych urządzeń

Drukarki firmy Lexmark

Lexmark Color Jetprinter 3200

Lexmark Jetprinter 3200 - najnowszy produkt firmy Lexmark - jest drukarką dwugłowicową o rozdzielczości 1200 x 1200 dpi i nominalnej szybkości druku do 6 str./min (mono) i 2,5 str./min (kolor). Jest standardowo wyposażona w podajnik na 100 kartek oraz głowice z atramentem kolorowym i ulepszonym, wodoodpornym atramentem czarnym. Opcjonalnie oferowane są pojemniki z fotoatramentem do wykonywania wydruków zdjęć. Do drukarki dołączono oprogramowanie Windows Draw 6.0 SE firmy Micrografx. Zawiera ono tysiące gotowych projektów, zdjęć, symboli z możliwością uprzedniej edycji.

W skład wyposażenia podstawowego drukarki wchodzi pojemnik na papier o pojemności 100 arkuszy, który akceptuje wiele rodzajów mediów włączając w to papier zwykły, specjalny do zdjęć, folie do prezentacji, nalepki, koperty i taśmy. Do drukowania stosowana jest technika EX2, dzięki której na jednym calu kwadratowym można wydrukować 1,44 mln punktów.

W kategorii drukarek dwugłowicowych jest drukarką tanią, o cenie zbliżonej do ceny HP DeskJet 690C, ale oferującą znacznie lepsze jakościowo wydruki zdjęć.

Lexmark Color Jetprinter 5700

Na początku br. Lexmark wprowadził na rynek drukarkę Lexmark Color Jetprinter 5700, która dysponuje rozdzielczością 1200 x 1200 przy szybkości do 8 str./min, ma wbudowane dwie głowice drukujące (CMY i z czarnym atramentem), opcjonalne zaś wykorzystanie pojemnika klasy Photo (instalowany na miejscu pojemnika z tuszem czarnym, opracowany we współpracy z firmą Polaroid) pozwala na drukowanie z sześciokolorową paletą barw. Uzyskanie maksymalnej rozdzielczości 1200 dpi wymaga drukowania na papierze specjalnym. Drukarkę wyposażono w nowy, ulepszony podajnik arkuszy i tacę odbioru papieru. Oprócz papieru można stosować także wiele innych typów nośników - w tym także naklejki do transferu wydruków na gorąco.

Głowica 5700 korzysta z 400 laserowo ukształtowanych dysz, przez co możliwe jest bardzo dokładne drukowanie detali.

Sterownik drukarek Lexmarka wyposażono w możliwość pokazywania na ekranie statusu drukowania i stopnia wykorzystania pojemników z atramentem (podobnie zachowuje się oprogramowanie sprzętu Epson i HP DeskJet 42C) oraz wydawania komunikatów głosowych.

Zarówno dithering, jak i tekstura zadrukowanych powierzchni wydruków zdjęciowych jest bez zarzutu. Nieco gorzej jest z kolorystyką, szczególnie w porównaniu ze zdjęciami drukowanymi na sprzęcie HP i Epsona. Przy drukowaniu z rozdzielczością 1200 dpi należy stosować papier o podwyższonej jakości. W przeciwnym razie efekt wydruku na zwykłym papierze jest kolorystycznie całkiem inny niż oczekiwany.

Aparat dla amatora

Aby ocenić jakość wydruków, skorzystano z plików graficznych uzyskanych w trakcie wykonywania zdjęć aparatem cyfrowym Canon Power Shot A5. Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć elektronicznych w rozdzielczości 1024 x 768 i podgląd ekspozycji na dwucalowym, kolorowym ekranie LCD.

Zdjęcia przechowuje się na wsuwanym do aparatu dysku pamięciowym o pojemności 8 MB, skąd można je było przeglądać na ekranie LCD lub TV. Na jednym dysku można zmieścić 8 zdjęć nie skompresowanych, 44 zdjęcia o niewielkim stopniu kompresji, 125 zdjęć silnie skompresowanych i 236 skompresowanych zdjęć w formacie 512 x 384 pkt. Producent oferuje trzy rodzaje dysków - 4, 8 i 16 MB.

Zrobione zdjęcie można (po zainstalowaniu na komputerze PC odpowiedniego oprogramowania) przesłać przez złącze szeregowe do komputera (jako pliki .bmp lub .jpg). Do aparatu dołączone jest oprogramowanie, dzięki któremu można np. wykonać serię zdjęć, a następnie na drodze programowej "skleić" klatki w jedno szerokie zdjęcie panoramiczne.

W porównaniu ze zdjęciami wykonanymi tradycyjnym aparatem fotograficznym jakość wydruków cyfrowych jest trochę gorsza - decyduje o tym rozdzielczość 1024 x 768, która jest odpowiednikiem jakości obrazu telewizyjnego. Zresztą na ekranie telewizora zdjęcia cyfrowe prezentują się bez zarzutu. Na rynku pojawiły się już aparaty cyfrowe pracujące z rozdzielczością 1000 x 1200 pikseli.

Największą wadą aparatów cyfrowych jest wysoka cena. Wykorzystywany do testów aparat Canon kosztuje ok. 2800 zł. W cenę wliczona jest bateria zasilająca NiMH, ładowarka-zasilacz AC, oprogramowanie do transmisji danych do komputera, oprogramowanie do prowadzenia komputerowego albumu ze zdjęciami, kable dołączenia aparatu do telewizora i komputera PC oraz dysk flash-memory o pojemności 8 MB.


TOP 200