Opis testowanych urządzeń

Drukarki firmy Canon

Drukarki firmy Canon

BJC 50

Canon BJC 50 to kolorowa drukarka przenośna, ważąca zaledwie 0,9 kg i zasilana w trakcie pracy w terenie akumulatorem litowym. Do drukarki dołączony jest kabel łączący ją ze współpracującym komputerem - od strony drukarki wyposażono go w niewielką wtyczkę wkładaną do miniaturowego portu równoległego. Drukarkę BJC 50 wyposażono w okienko interfejsu IrDA - dzięki temu dane z notebooka można transmitować do drukowania za pośrednictwem podczerwieni z prędkością 115 kb/s. W skład zestawu wchodzi oddzielny zasilacz AC, a umieszczony na obudowie wskaźnik LED sygnalizuje, czy przy dołączonym zasilaniu z sieci umieszczona w drukarce bateria litowa ładuje się prawidłowo.

Drukarka pracuje bez oddzielnych podajników papieru. Zadrukowanie arkusza papieru A4 odbywa się w sposób przelotowy - po włożeniu arkusza w szczelinę umieszczoną z jednej strony drukarki jest on zadrukowywany i wychodzi po stronie przeciwnej. Drukarka BJC 50 przeznaczona jest dla użytkowników, którzy korzystają z komputerów przenośnych, a do pełnego komfortu pracy w terenie brakuje im możliwości drukowania lub skanowania (opcja) dokumentu. Przy zasilaniu zmiennoprądowym możliwe jest dołączenie do drukarki automatycznego podajnika dokumentów (opcja).

BJC 250

Canon BJC 250 to jedno z tańszych urządzeń dostępnych na rynku. W skład standardowego wyposażenia drukarki wchodzi pojemnik z czarnym atramentem - po dodatkowym zakupie kolorowego pojemnika (opcja) można pracować z jednym pojemnikiem atramentu (kolorowym lub czarnym) i wymieniać je podczas pracy - przy drukowaniu w kolorze i drukowaniu monochromatycznym. Wymiana pojemników jest bardzo prosta. Drukarka może tworzyć na kolorowych wydrukach czarne obszary, mieszając ze sobą kolory, co daje w efekcie odcień zbliżony do, szarej czerni. Dopiero użycie dodatkowego pojemnika z czarnym atramentem do druku tekstów daje głębię czerni porównywalną z tym, co oferują .

Podobnie jak i inne tanie drukarki, Canon BJC 250 nie ma pojemnika wyjściowego na zadrukowane arkusze papieru - wydruki spływają bezpośrednio na powierzchnię biurka. Nie jest to drukarka szybka. Jej zaletą są niewielkie wymiary, prostota obsługi i bardzo przystępna cena.

BJC 4300

Drukarka BJC 4300 jest nieco większa od BJC 250, wyposażona w tackę odbioru zadrukowanego papieru i w całkiem inne, pewniej montowane pojemniki z atramentem. W zestawie drukującym oferowany jest komplet trzech wymiennych pojemników z atramentem - jeden czarny, drugi kolorowy (dwie sekcje, jedna kolorowa, druga czarna) i trzeci do wydruku kolorowych fotografii i grafik (tzw. Photo kit zawiera pojemnik z atramentem i specjalne arkusze papieru). Możliwy jest także druk fosforyzujący (pojemnik BC-22e).

O ile szybkość druku kolorowej ilustracji nie jest w dalszym ciągu zbyt imponująca, o tyle jakość barwnych wydruków jest zdecydowanie lepsza. Używając tej drukarki można osiągnąć całkiem niezłe efekty przy wydruku zdjęć. Pomaga przy tym łatwa w obsłudze, wyświetlana na ekranie współpracującego komputera "obrazkowa" instrukcja użycia i możliwość dopasowania szybkości i jakości druku do wymagań, jakie stawiają różne dokumenty. Podobnie jak omawiana poprzednio drukarka, tak i BJC 4300 dysponuje szczegółowym podręcznikiem w wersji polskiej i jest wyposażona w polskojęzyczne oprogramowanie. Jest ciekawą ofertą w kategorii tanich drukarek jednogłowicowych, tym bardziej że po zastosowaniu opcjonalnej głowicy skanującej może dodatkowo pracować jak kolorowy skaner (rozdzielczość optyczna 360 dpi).

BJC 7000

Dwugłowicowa drukarka BJC Canon 7000 pozwala na wydruk zdjęć w kolorze z rozdzielczością i dokładnością 1200 x 600 pkt./cal. Drukowanie z taką precyzją nawet na zwykłym papierze do kopiarek jest możliwe dzięki zastosowaniu techniki P-POP, która zapewnia wyraźne, wodoodporne wydruki dzięki dodaniu do atramentu tzw. optymalizatora.

Do dyspozycji użytkownika są trzy typy pojemników z atramentem - pojemnik czarny i pojemnik kolorowy lub klasy Photo. Canon zapewnia też wiele mediów do drukowania - w tym papier o wysokiej rozdzielczości, folię przezroczystą, folię do druku odwrotnego (folia mylarowa oświetlana od tyłu), papier błyszczący, arkusze tekstylne i folie o dużym połysku do drukowania zdjęć. Po zainstalowaniu drukarki i uzbrojeniu jej w nowe pojemniki z atramentem niezbędne jest czyszczenie pojemników i regulacja ustawienia głowic drukujących poprzez wykonanie serii wydruków testowych.

Otrzymywane za pomocą BJC 7000 wydruki zdjęć są pod względem dokładności druku bez zarzutu. Niestety, nie można tego powiedzieć o kolorystyce. Przy wydruku zdjęć na zwykłym papierze do kopiarek (eliminuje to znaczny wpływ specjalnego papieru na kolorystykę) efektem pracy BJC 7000 jest zdjęcie o nieco przejaskrawionych, żywych barwach. Na papierze specjalnym efekt ten był jeszcze silniejszy.


TOP 200