OpenStack: siła w modułowości i skalowalności

Architektura pozwalająca dołączać do OpenStack kolejne "wtyczki" (plug-ins) to także zachęta dla innych firm do opracowywania własnych modułów. Dzięki tej możliwości producenci mogą ze sobą konkurować i wprowadzać na rynek wysoce specjalistyczne rozwiązania.

Popularność, jaką cieszy się to OpenStack, zachęciła Chrisa Kempa do jej dalszego rozwijania. Kemp przewodniczy obecnie projektowi Nebula, ujednoliconej usłudze cloud computing, pozwalającej koordynować i zarządzać pracą tysięcy pojedynczych serwerów. Programiści zebrani wokół projektu pracują również nad stworzeniem nowego panelu (dashboard), ułatwiającego wdrażanie systemu.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Na bazie OpenStack swoje rozwiązania cloud computing promują producenci komputerów. Jednym z przykładów jest narzędzie Crowbar (Dell), będące instalatorem OpenStack. Crowbar powstał m.in. dlatego, że inżynierowie Della stwierdzili, że proces instalacji OpenStack jest zbyt skomplikowany i może wzbudzić niechęć u wielu klientów firmy.

Polecamy: VMworld 2011: pięć istotnych spostrzeżeń

Opinie mówiące o trudności w prawidłowej konfiguracji OpenStack nie są jedynymi głosami, nawołującymi do ciągłego rozwoju projektu. Tim Bell, kierownik IT w ośrodku obliczeniowym CERN (European Organization for Nuclear Research), który testuje obecnie OpenStack, twierdzi, że niezbędne jest wprowadzenie zmian do sposobu, w jaki pracuje OpenStack. Głównym postulatem Bella jest maksymalizacja potencjału rozwiązania - większość obliczeń, które da się wykonać "na miejscu" powinno być tak właśnie przeprowadzana, aby nie tracić czasu na wysyłanie i odbieranie danych z odległych lokalizacji oraz nie obciążać niepotrzebnie pasma.

Polecamy: Microsoft kontra VMware - wojny cenowe w chmurze

Bell zwraca również uwagę na potrzebę stworzenia dodatkowych modułów kontrolnych i zarządzających procesami. Administratorzy powinni mieć narzędzia pozwalające nadawać priorytety poszczególnym akcjom, analizować je i podsumowywać. Przydatne będą ponadto moduły monitorujące wydajność systemu i dostępność zasobów.

Usługi chmurowe bazujące na OpenStack, mimo swoich niedoskonałości, są interesującą alternatywą dla komercyjnych "chmur obliczeniowych", oferowanych przez Amazon (EC2), VMware (vSphere) czy MS Windows (Azure). Rozwiązanie może być z powodzeniem wykorzystywane np. przez firmy hostingowe, których nie stać na zakup drogich licencji. Eksperci rynku IT przekonują, że OpenStack jest jednym z najważniejszych projektów wprowadzających w życie idee otwartych chmur obliczeniowych.


TOP 200