Omówienie testowanych napędów

MCD 540 MB

Napędem, któremu można wróżyć podobną popularność, jaką na dzisiaj osiągnęły produkty Iomegi, jest MCD, korzystający z magnetycznych dysków 3,5"o pojemności 540 MB (po sformatowaniu ok. 510 MB). Wewnątrz dysku widoczy jest metalowy, dość gruby (3 mm) talerz pokryty warstwą magnetyczną.

Testowane urządzenie jest wyposażone we własny zasilacz sieciowy (dostępna jest także wersja instalowana wewnątrz komputera). Po dołączeniu MCD do karty SCSI instalacja nie nastąpiła automatycznie - dopiero po ponownym zainstalowaniu sterownika karty SCSI (korzystając z używanej w komputerze testowym wersji Windows 95) w oknie Mój Komputer ukazała się ikona symbolizująca dodatkowy dysk wymienny. Po przeprowadzeniu rutynowych testów okazało się, że MCD najszybciej spośród pozostałych urządzeń zapisuje i odczytuje pliki wzorcowego katalogu.

Niezawodność pracy napędu MCD Nomai charakteryzuje się wysoką wartością współczynnika MTBF - wynosi on 250 tys. godzin pracy bezawaryjnej i 2 lata gwarancji. Dyskietki MCD mają natomiast zagwarantowane 100 tys. godzin bez utraty danych i 5 lat gwarancji. Dyskietka ta nieco grubsza od zwykłych dyskietek 3,5", ale jednocześnie można ją - podobnie jak w innych - zabezpieczyć w sposób mechaniczny przed przypadkowym zapisem.

Dla użytkowników komputerów Mac do kompletu dołączony jest dysk instalacyjny z odpowiednim sterownikiem.

M2513, DynaMO 640 MB

Napęd M2513, 640 MB w wersji wewnętrznej lub DynaMO 640 MB jako urządzenie wolno stojące zewnętrzne został wprowadzony przez Fujitsu na rynek pod koniec ub.r. Pojemność napędu jest porównywalna z pojemnością dysku CD-ROM, jednak M2513 jest napędem, który umożliwia wielokrotny zapis, a jego szybkość odpowiada napędowi CD-ROM o 20-krotnej prędkości odczytu - operacje te dotyczą 3,5" dysków magnetooptycznych o pojemności 640 MB (obsługuje także dyskietki 128 i 230 MB). Ze względu na małe gabaryty (waży niewiele ponad 250 g) i niewielki pobór mocy (nieco ponad 3 W) jest stosowany np. w konstrukcjach notebooków. Z komputerem można go połączyć za pośrednictwem interfejsu SCSI - wystarczy ustawić odpowiedni numer ID na przełączniku widocznej od spodu płytki drukowanej, dołączyć kabel zasilania i sygnałowy. Przy uruchamianiu systemu komputerowego BIOS SCSI wykrywa i instaluje dodatkowy dysk.

Jedną z możliwości pracy napędu jest praca w trybie SCAM ("rządzi" tym drugi z ośmiopozycyjnych przełączników na płytce drukowanej) - w tym trybie pracy urządzeniu nie jest na stałe przypisany numer ID, dopiero po uruchomieniu komputera kontroler SCSI ustala na bieżąco ID z innymi podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi.

Ze względu na niewielkie rozmiary dyskietki i ogromną pojemność, a jednocześnie biorąc pod uwagę wspólne dla dysków MO właściwości, takie jak: odporność na działanie wilgoci, promieni X i UV, kurzu czy pól magnetycznych, 3,5", dyskietka MO 640 MB dla napędu Fujitsu jest idealna do zastosowań multimedialnych, CAD/CAM, DTP.

M2541, DynaMO 230 MB

Napęd magnetooptyczny M2541 (dostępny także w wersji wolno stojącej DynaMO 230) jest urządzeniem, które można dołączyć do interfejsu IDE. Jest to napęd o wymiarach bliźniaczych z drugim, testowanym przez nas produktem Fujitsu - M2513. Jest jednak nieco starszym produktem, który obsługuje dyski magnetooptyczne tylko o pojemności 230 MB i 128 MB. Napęd dysponuje prędkością zapisu prawie cztery razy mniejszą od prędkości odczytu. Jednocześnie cena urządzenia M2541 nie jest zbyt wygórowana - wynosi połowę ceny napędu M2513 SCSI i jest tylko o ok. 30% wyższa od ceny LS-120 - przy nieporównywalnie szybszej pracy i odpornych na wszelkie czynnki zewnętrzne dyskach. Instalacja napędu w komputerze nie nastręcza żadnych problemów, a użytkownik uzyskuje dodatkowy dysk o parametrach zbliżonych do magnetycznych dysków twardych.

Mobile Disk MD2

O ile inne spośród omawianych urządzeń do przenoszenia danych korzystają z dyskietek albo cartridge'ów, to napęd MD2 jest zminiaturyzowanym twardym dyskiem, który dzięki łatwości instalacji i niewielkim rozmiarom ułatwia przenoszenie danych. Zapisane dane można po odłączeniu dysku przenieść do innego komputera. Wewnątrz niewielkiej obudowy, którą podłącza się do złącza równoległego komputera, znajduje się miniaturowy, 2,5" dysk twardy MK-1301 MAV firmy Toshiba. Do zasilania dysku służy niewielki kabel - rozgałęziacz, czerpiący moc ze złącza do podłączenia klawiatury komputera. Dostarczony do testów napęd MD2 był wyposażony w dysk 1,35 GB o średnim czasie dostępu wynoszącym 13 ms i średnim czasie pracy bezawaryjnej MTBF - 300 tys. godzin.

Aby umożliwić jednoczesne korzystanie z drukarki, w obudowie napędu MD2 znajduje się gniazdo równoległe z napisem printer. Dysk razem z kablem zasilającym i do łącza równoległego, dyskietką ze sterownikami i lakoniczną instrukcją obsługi umieszczony jest w poręcznym futerale. Instalacja napędu przebiega standardowo - po dołączeniu do komputera należy spod Panelu Kontrolnego i aplikacji Dodaj/Usuń Sprzęt zainstalować sterownik z dołączonej dyskietki, co powoduje pojawienie się w oknie Mój Komputer ikony symbolizującej dodatkowy napęd. Na cenę MD2 składa się cena dysku (dla Toshiby wynosi ona 900 zł netto) oraz zewnętrznej obudowy realizującej połączenie IDE/ATAPI - łącze równoległe.

Zip

Dwa lata temu weszły na rynek pierwsze napędy Zip. Jest to względnie tani i lekki napęd, korzystający z dysków 100 MB. Łatwość instalacji, dołączone programy użytkowe do kopiowania, backupu i zarządzania katalogami to najważniejsze cechy tego urządzenia. Jest ono dzisiaj quasi-standardem przy wymianie dużych plików między komputerami PC. Zip jest łatwy w instalacji i waży tylko 0,45 kg (bez oddzielnego zasilacza) - stąd można go z łatwością przenosić od jednego komputera do drugiego.

Zip jest oferowany w dwóch podstawowych wersjach - z interfejsami dla złącza równoległego lub SCSI. Mimo że druga wersja pracuje szybciej, to koszty karty SCSI są porównywalne z ceną całego urządzenia - chyba że dla modeli instalowanych wewnątrz komputera użytkownik skorzysta z nieco tańszej karty ISA ZIP Zoom SCSI firmy Iomega przeznaczonej specjalnie dla tych napędów. Dla podróżujących, którzy chcą mieć możliwość wykorzystania danych na cudzym komputerze, lepsze jest wolniejsze rozwiązanie wyposażone w uniwersalne, standardowe złącze równoległe.

Zaletą oferty firmy Iomega jest dołączone do napędu Zip oprogramowanie, które pozwala na formatowanie dyskietek, zabezpieczenie ich przed zapisem, a nawet możliwość zabezpieczenia pliku przed nie powołanym dostępem poprzez hasło. Spośród innych programów użytkowych warto wymienić program do kopiowania ogromnych plików.


TOP 200