Omówienie testowanych napędów

Prezentujemy podstawowe właściwości dziewięciu napędów pamięci masowej, dostępnych na rynku krajowym. Obok znanych od kilku - kilkunastu miesięcy napędów, takich jak Zip, Jaz, LS-120 lub napędów Fujitsu, przedstawiamy najnowsze urządzenia tego typu - MCD Nomai.

Prezentujemy podstawowe właściwości dziewięciu napędów pamięci masowej, dostępnych na rynku krajowym. Obok znanych od kilku - kilkunastu miesięcy napędów, takich jak Zip, Jaz, LS-120 lub napędów Fujitsu, przedstawiamy najnowsze urządzenia tego typu - MCD Nomai.

Wszystkie pozwalają zapisywać dane na dyskach lub cartridge'ach magnetycznych lub magnetooptycznych o pojemnościach 100-1000 MB. Ponadto przedstawiamy nowy napęd o nieco większej pojemności (magnetooptyczny APEX 4,6 GB) i urządzenie prawie klasyczne - przenośny, miniaturowy dysk twardy MD2 - podłączany jednak w sposób niekonwencjonalny, bo do portu równoległego.

Wszystkie opisane urządzenia mogą znaleźć zastosowanie w wielu obszarach - łączy je jedno - służą do przechowywania i przenoszenia masowych danych.

LS-120

Napęd LS-120 na pozór niczym nie różni się od klasycznych stacji dyskietek 1,44 MB 3,5" - można za jego pomocą odczytywać/zapisywać dyskietki 3,5". Nowością jest jednak to, że odczytuje on także specjalne dyskietki LS-120 o pojemności 120 MB (po sformatowaniu). Jedna LS-120 może zastąpić 80 klasycznych dyskietek! Mimo zewnętrznego podobieństwa do napędu FDD, LS-120 jest dołączony do sterownika EIDE, a nie do kontrolera dyskietek i jest widziany przez system jako stacja dysków wymiennych oznaczona kolejną literą zgodnie z Lastdrive.

Ze względu na możliwość odczytu dyskietek 3,5" i odpowiednie wymiary, LS-120 może zastąpić FDD. Niestety, tylko najnowsze płyty systemowe (i zainstalowany na nich BIOS) pozwalają na ustawienie takiej kolejności bootowania się komputera, żeby można go było uruchamiać przy wykorzystaniu dyskietki LS-120. Np. komputery Compaqa pozwalają na pełne stosowanie nowego napędu. Posiadaczom nieco starszych komputerów pozostaje dołączenie go niezależnie od FDD, co jednak nieco mija się z założoną przez producenta ideą pełnej zgodności ze standardem dyskietek 1,44 MB. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc oferowany przez Imation kontroler Floppy Max LS-120 ATAPI, opracowany przez Promise Technology (33 USD - cena na rynku amerykańskim). Szczegółowo o LS-120 pisaliśmy w numerze 5 CW z br.

APEX 4,6 GB

Jednym z przebojów ostatnich targów CeBIT był napęd magnetooptyczny APEX 4,6 GB wprowadzony na rynek przez firmę Pinnacle Micro. Po zainstalowaniu napędu, użytkownik ma do dyspozycji nową stację dysków z wymiennymi cartridge'ami o pojemności 4,6 GB każdy. Ponadto dzięki zastosowaniu ulepszonej, magnetooptycznej (MO) technologii wielokrotnego zapisu/odczytu danych, parametry użytkowe napędu (jak np. średni czas dostępu) nie są wcale odległe od tego, co oferuje przeciętny dysk twardy, a zapisane na wymiennych cartridge'ach dane można przechowywać przez ponad 30 lat. Pinnacle opracowała dwa typy napędu APEX 4.6 GB - wewnętrzny, mieszczący się w obudowie komputera PC, i zewnętrzny, wolno stojący z własnym zasilaczem sieciowym. Do każdego z nich można włożyć cartridge z dwoma dyskami MO 5,25" (po 2,3 GB każdy), umieszczonymi z obu jego stron. Urządzenie, wyposażone we własny procesor AMD 80C186 33 MHz i bufor o pojemności 1 MB należy podłączyć do interfejsu SCSI. Po włożeniu cartridge'a do napędu, dyski obracają się z prędkością 3755 obr./min, co przy interfejsie SCSI pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 4,3 MB/s, zaś średni czas dostępu do danych wynosi zaledwie 19 ms. Napęd APEX 4,6 GB można zainstalować zarówno w komputerze PC, jak i Macintosh.

APEX 4,6 GB nie jest urządzeniem tanim - jednak w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi, które korzystają w pracy z nośników magnetycznych - jak taśmy, dyski magnetyczne, napędy Zip - użycie dysków MO jest bardziej bezpieczne do długotrwałego przechowywania zeskanowanych dokumentów, obrazów, plików multimedialnych itp. W cenę urządzenia wliczony jest jeden cartridge oraz oprogramowanie do przeprowadzania backupu Seagate Backup Director dla Novell lub Windows NT.

Jaz

Napęd Iomega Jaz korzysta z cartridge'a o pojemności 1 GB, zawierającego dwutalerzowy dysk magnetyczny. Do testów otrzymaliśmy napęd JAZ w wersji zewnętrznej, wolno stojącej. Na tylnej ściance obudowy napędu umieszczono dwa gniazda SCSI oraz selektor ID i włącznik całego urządzenia. Niezależnie od ręcznej możliwości ustalenia ID napęd potrafi sam zakończyć łańcuch SCSI. Do napędu dołączony jest oddzielny sieciowy. Podczas pracy JAZ był nieco głośniejszy od większości innych napędów. I chociaż nie jest to zbyt dokuczliwe, ale może być istotne dla użytkowników, którym zależy na cichym działaniu systemu komputerowego.

Po dołączeniu napędu Jaz do komputera wystarczy uruchomić odpowiedni program instalacyjny z dołączonej dyskietki, żeby w oknie grupy Mój Komputer pojawiła się ikona symbolizująca dodatkowy dysk. Zarówno instalacja, jak i praca przy użyciu napędu Jaz jest niezwykle prosta. Do urządzenia dołączono bogaty zestaw narzędzi, które umożliwiają formatowanie dysków i systemowe, wykonywanie kopii bezpieczeństwa zasobów dyskowych, katalogowanie itp. Zabezpieczenie dysku przed zapisem (read-only) jest możliwe tylko na drodze programowej.


TOP 200