Oficjalny debiut publicznej chmury HP

Koncern HP poinformował o oficjalnym wprowadzeniu na rynek swojej publicznej chmury HP Cloud Compute - od wczoraj usługa dostępna jest już bez dopisku "beta". Przy okazji firma przedstawiła nowe funkcje oprogramowania Cloud Service Automation.

Premiera odbyła się podczas zorganizowanej przez HP we Frankfurcie imprezy Discovery - koncern z pompą zaprezentował tam finalną wersję usługi HP Cloud Compute (z której korzystać można płacąc tylko za użytkowanie, w modelu pay-as-you-go). Nie jest to to absolutna nowość - usługę przedstawiono na początku bieżącego roku, ale dopiero teraz formalnie uzyskała ona status produktu gotowego do premiery rynkowej. W ofercie HP pojawiła się za to kolejna beta - w takiej wersji dostępna jest zaprezentowana wczoraj usługa block storage.

Firma pochwaliła się również rozszerzeniem portfolio usługi Cloud Maps o kolejne 50 aplikacji przystosowanych do błyskawicznego wdrażania w firmach (w sumie HP oferuje ich obecnie ok. 250), a także wprowadzeniem znaczących usprawnień do oprogramowania Cloud Service Automation - najważniejszym wydaje się poprawienie obsługi popularnych hiperwizorów (w tym Kernel Virtual Machine, Microsoft Hyper-V oraz VMware ESX.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • Nvidia AI Computing by HPE – wspólna oferta rozwiązań do obsługi środowisk AI
  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

Nowością w ofercie HP jest też platforma PaaS (platform as a service), zbudowana w oparciu o rozwiązanie VMware Cloud Foundry. Jest to rozwiązanie dla twórców aplikacji, wyposażone w dodatkowe funkcje chmurowe (np. automatyczne skalowanie czy wsparcie dla wielu języków) - warto zauważyć, że HP wkracza z tym produktem na dość zatłoczony rynek, na którym obecnie dostępne są m.in. Microsoft Azure czy Google App Engine.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200