Odrobina humanisty w informatyku

Wydaje się, że humanista nie ma czego szukać w IT. A gdyby jednak spróbował?

Specjalistów od informatyki z wykształceniem nietechnicznym spotkać nie jest trudno - spore zasługi dla sektora IT ma tu chociażby ekonomia czy ekonometria. Rasowych humanistów (historyków, archeologów, filozofów itp.) na stanowiskach informatycznych jest już jednak bardzo niewielu. Chociaż zdarzają się wśród nich i tacy, którzy odnoszą spore sukcesy...

Dominacja absolwentów kierunków technicznych wśród ogółu reprezentantów branży IT jest naturalna, zrozumiała i pożądana. Przy wszystkich zastrzeżeniach, jakie można mieć do jakości kształcenia wyższego w naszym kraju, to właśnie kierunki ścisłe i informatyczne dają najlepsze przygotowanie teoretyczne, a nierzadko również solidną podbudowę praktyczną do pracy na wielu stanowiskach w obszarze IT. Uczelnia techniczna (lub kierunek ścisły na uczelni nietechnicznej) jest najlepszą szkołą technicznego i precyzyjnego myślenia lub przynajmniej wyrobienia podstawowych nawyków nim sterujących. W najgorszym razie jest miejscem, w którym można odsiać osoby na inżynierów zupełnie się nienadające.

Dobrze, że do prac technicznych przygotowują w największej mierze uczelnie (i kierunki) techniczne. Wciąż jednak nie dają mi spokoju ci nieliczni, ale trafiający się na stanowiskach informatycznych humaniści. Zwłaszcza ci radzący sobie bardzo dobrze, odnoszący w IT sukcesy. Dlaczego, pomimo braku formalnej edukacji technicznej, je odnoszą? Dlaczego czasem nawet łatwiej awansują niż ich "tylko" techniczni koledzy?

Wyjaśnienie nie jest, wbrew pozorom, aż tak trudne. Jeśli prawdą jest, że współcześnie IT i biznes są tak blisko siebie jak nigdy wcześniej i jeśli prawdą jest też, że humanista ma sporo do zaoferowania biznesowi, to dowieść przydatności humanistyki także w IT nie jest trudno. Informatyka rzeczywiście służy dziś biznesowi w coraz większym stopniu i w coraz większej liczbie obszarów. Humanista może zaś wnieść do biznesu - a więc pośrednio także i do IT - przede wszystkim dobre kompetencje komunikacyjne. W świecie, gdzie wśród najważniejszych dóbr jest informacja i wiedza, komunikacja staje się jednym z kluczowych czynników decydujących o szeroko rozumianym powodzeniu organizacji, jednostek i państw. Inne umiejętności absolwenta nauk humanistycznych, przydatne w świecie współczesnego biznesu, to: krytycyzm w gromadzeniu i wykorzystywaniu informacji, otwartość umysłu na nowe idee i pomysły, umiejętność przyswajania, a zwłaszcza wykorzystywania dużej ilości informacji i wreszcie, rzecz nie najmniej ważna, szerokość horyzontów, erudycja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200