Odbyła się pierwsza konferencja użytkowników Rational

Celem imprezy była próba integracji środowiska wykorzystującego narzędzia programistyczne firmy.

Organizatorem spotkania była firma Premium Technology, która powstała kilka miesięcy temu w wyniku połączenia przedstawicielstwa Rational Software i działu narzędzi warszawskiej firmy InfoViDE. Jak twierdzą organizatorzy, celem konferencji była próba integracji środowiska wykorzystującego narzędzia programistyczne Rational. Pojawili się na niej przedstawiciele czołowych krajowych firm programistycznych i informatycy z przedsiębiorstw spoza branży informatycznej. Były tam osoby nie tylko te, które używają produktów Rational na co dzień, lecz także te, którzy rozważają zakup narzędzi do wspomagania projektowania systemów informatycznych.

<B>Technologia na wybiegu</B>

Przedstawiciele IBM Polska zademonstrowali, że narzędzia Rational integrują się z VisualAge i WebSphere. Obie firmy ściśle współpracują od czerwca 1999 r. O praktycznych korzyściach wynikających z tej współpracy mówili przedstawiciele firmy ARAM, tworzącej system dla Krajowego Rejestru Sądowego.

Zobacz również:

  • Nowości w Google Meet - aktywne usuwanie tła z kamery
  • Największe bolączki Windowsa 11 - jakie są i jak się ich pozbyć?
  • Umiejętności jutra to cyberbezpieczeństwo, chmura i programowanie

Firma XOR Solutions przedstawiała praktyczne aspekty prowadzenia projektów informatycznych z zastosowaniem metodologii Rational Unified Process. Firma Silicon & Software Systems prezentowała zarządzanie konfiguracją tworzonych systemów w rozproszonym środowisku projektowym za pomocą narzędzi Rational ClearCase i ClearQuest.

Specjaliści z InfoViDE, szczecińskiego Unizeto i Polkomtela prezentowali uczestnikom konferencji zastosowania narzędzia Rational Rose, przeznaczonego do modelowania systemów i procesów. Wersja Enterprise, oprócz modelu w języku UML, umożliwia także generowanie kodu w Javie, C++ lub Visual Basic. "Rational Rose tworzy jedynie szkielet klas. Resztę trzeba stworzyć samodzielnie" - mówi Krzysztof Pierzchała, analityk ComputerLand Zdrowie z Gliwic. "Podobnie jak w przypadku konkurencyjnych narzędzi, nie daje to w praktyce pełnej możliwości tzw. reverse engineering, czyli powrotu z poziomu projektu do modelu" - dodaje Jacek Matuszkiewicz, konsultant z firmy PentaComp z Warszawy.

Wielu uczestników konferencji oczekiwało na wykład o RequisitePro - systemie do zbierania i porządkowania wymagań projektowych. Niestety, prezentacja nie odbyła się.

<B>Nauczyciele w cenie</B>

W ubiegłym roku Premium Technology osiągnęła obroty na poziomie ok. 1,2 mln USD. Na ten rok zapowiada ich podwojenie. Według prezentowanych danych Premium Technology ma obecnie ok. 100 klientów, którzy dotychczas zakupili ok. 650 licencji na produkty Rational Software. "Największym priorytetem jest dla nas przygotowanie kadry szkoleniowej, która ma kształcić certyfikowanych inżynierów technologii Rational" - tłumaczy Wojciech Wrona, prezes Premium Technology sp. z o.o. z Warszawy. Proces kształcenia trenerów jest długi i trudny. Do końca roku ma być co najmniej pięciu instruktorów technologii Rational.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200