Od projektu do eksploatacji

Przy projektowaniu zasilania należy wziąć pod uwagę więcej czynników niż tylko te, najbliżej związane z komputerami (wentylacja, chłodzenie), czy z samym urządzeniem (moc maksymalna, pojemność akumulatorów).

Najważniejsze elementy infrastruktury obliczeniowej należy projektować bardzo uważnie. Najpoważniejsze błędy dotyczą bowiem założeń projektowych, późniejsze zaś próby ich poprawy są kosztowne i bardzo pracochłonne. Nowoczesne przedsiębiorstwo musi posiadać odpowiednią infrastrukturę związaną z pracą centrum danych. Elementami, o których nie wolno zapomnieć są: zasilanie, chłodzenie, instalacja przeciwpożarowa i kontrola dostępu.

Zasilanie gwarantowane to nie tylko instalacja właściwego zasilacza awaryjnego. Projekt musi uwzględniać zabezpieczenie ciągłości pracy firmy - jako całości, określając które z systemów powinny być zasilane z niezawodnego źródła. O ile zasilanie wszystkich z niezawodnego źródła mija się z celem, o tyle należy się zastanowić, czy zasilaniem mają być objęte także windy, systemy bezpieczeństwa i kontroli dostępu lub inne ważne urządzenia techniczne. Uwzględnienie takich potrzeb już na etapie projektu bardzo zmniejszy koszty ewentualnych modyfikacji. Każda zmiana w infrastrukturze zasilania niesie za sobą późniejsze prace budowlane, elektryczne, które mogą z kolei skutkować jeszcze większymi kosztami. Opracowanie projektu, który obejmuje wszystkie najważniejsze elementy systemu sprawi, że wszystkie prace będzie można wykonać od razu - czyli taniej i prościej.

52%

mocy doprowadzonej do serwerowni wykorzystują komputery, reszta jest przeznaczona na chłodzenie, oświetlenie lub tracona w postaci ciepła.

Przygotowanie systemu zasilania wiąże się z przeznaczeniem pewnej części powierzchni użytkowej na poszczególne elementy, takie jak zasilacze awaryjne, agregat, miejsce w szachtach kablowych itd. Gdy uzgodnienia te dokonują się na etapie projektu, razem z przygotowaniem lub planowaną modernizacją serwerowni, wszystkie prace będą wykonane o wiele szybciej niż przy późniejszym dopracowywaniu optymalnego rozwiązania. Jest to na tyle ważne, że w późniejszym etapie możliwa będzie co najwyżej adaptacja kolejnych pomieszczeń na ten cel. Problemy mogą być spowodowane wymiarami pomieszczenia, szerokością przejść, dopuszczalnym obciążeniem stropów czy istniejącą wentylacją. Należy także wziąć pod uwagę wymagania wobec lokalizacji pomieszczeń przy ścianach nośnych itd. Dodatkowe ograniczenia mogą wynikać z konstrukcji systemów wspomagających pracę centrum danych, np. maksymalna długość przewodów czy wzajemne rozmieszczenie elementów.

Energia elektryczna zamienia się w ciepło

Przy dużych centrach przetwarzania danych, moce rzędu kilkuset kVA nie są niczym niezwykłym. Przy takich poziomach mocy doprowadzanej do infrastruktury przedsiębiorstwa, należy przewidzieć także sposób jej dystrybucji.


TOP 200