Od projektu do eksploatacji

Należy pamiętać, że żadne urządzenie nie ma 100-proc. sprawności i zawsze część energii doprowadzonej do niego zamienia się w ciepło. Przykładowo z 1127 kW mocy doprowadzonej do serwerowni, jedynie 588 kW wykorzystują komputery, reszta jest przeznaczona na chłodzenie, oświetlenie, pewna część energii doprowadzonej do serwerowni jest tracona w postaci ciepła. To ciepło należy odprowadzić właśnie za pomocą urządzeń chłodzenia, przy czym rozwiązania te pobierają sporo energii elektrycznej. Projekt chłodzenia powinien być optymalny i skalowalny, aby sprostać rozwojowi firmy przy minimalnych kosztach eksploatacji.

Odprowadzenie ciepła niesie ze sobą znaczny wydatek energetyczny, zatem należy chłodzić tylko te urządzenia, które wymagają do pracy utrzymywania zadanych temperatur. Niepotrzebne chłodzenie elementów, które mają zakres temperatur pracy nawet do +40 stopni (a taki zakres mają np. niektóre zasilacze awaryjne), jest zbędnym wydatkiem. Dla takich urządzeń wystarczy dobra wentylacja. Rozsądny projekt zakłada utrzymywanie temperatury w serwerowni w zakresie dopuszczalnym przez producenta sprzętu. Podniesienie temperatury z typowych 18 stopni Celsjusza do 22-24 stopni (normalna temperatura pracy nowoczesnego sprzętu mieści się w tym zakresie) da wymierne oszczędności energii. Z tych powodów projekt powinien optymalnie odprowadzać ciepło z systemów IT, zapewniając temperaturę pracy urządzeń mieszczącą się w zakresie zalecanym przez producenta.

Odprowadzić dużo ciepła

Oprócz ogólnej mocy urządzeń chłodzenia, należy także przewidzieć, jaka będzie gęstość tej mocy. Dla przykładu pięć szaf z tradycyjnymi serwerami wydziela tyle samo ciepła, co nowoczesny serwer kasetowy zajmujący jedną szafę. Chociaż ilość wydzielanego ciepła jest taka sama, zmienił się bardzo ważny parametr - gęstość mocy wydzielanej przez serwery, wyrażana w watach na metr kwadratowy powierzchni szafy. Nowoczesne systemy potrafią odprowadzić nawet 30 kW na szafę, typowo przyjmuje się 14 kW na szafę.

Tradycyjne serwery starszych konstrukcji wydzielały ok. 3-5 kW na szafę, ale zajmowały o wiele większą powierzchnię niż nowoczesne serwery kasetowe. Przy modernizacji serwerowni należy wziąć to pod uwagę, gdyż zmiana z tradycyjnych rozwiązań do serwerów kasetowych wiąże się ze zmianą gęstości mocy, co wymaga zmian w systemie chłodzenia serwerów.

Od wymienników ciepła instalowanych na ścianie, korzystniejsza będzie koncepcja zimnych i gorących korytarzy. W ten sposób przy użyciu niedrogich wymienników ciepła można bez problemów odprowadzić moc rzędu kilkunastu kilowatów na szafę i ponad 300 kW na korytarz (typowo osiąga się temperaturę zimnego korytarza rzędu 20 stopni, w gorącym przepływa powietrze o temperaturze ok. 30 stopni). Przy użyciu wysokowydajnych elementów chłodzenia instalowanych w pobliżu szaf, osiąga się jeszcze korzystniejsze wartości, zachowując nadal wysoką sprawność systemu. Gęstości mocy rzędu 30 kW na szafę nie są granicą możliwości systemów chłodzenia, wynikają raczej z maksymalnych potrzeb w tym zakresie.


TOP 200