Od nieznanego do najważniejszego

W Nordea Bank Polska wdrożono macierz 3PAR, która była wykorzystywana w środowiskach testowych, a następnie stała się trzonem systemu pamięci masowej.

Od nieznanego do najważniejszego

Schemat składowania danych w Nordea Bank

Początkowo w infrastrukturze IT Nordea Bank Polska prawie każdy z systemów posiadał własne zasoby. Uwspólnienie obejmowało jedynie kilka z nich. W miarę wzrostu potrzeb użytkowników i biznesu, rozrastały się aplikacje i bazy danych. Spowodowało to zwiększenie zapotrzebowania na przestrzeń dyskową. Równolegle zaczęły pojawiać się problemy wydajnościowe. W tym momencie przedstawiciele banku postanowili skorzystać z oferty udostępnienia przez Polcom do testów macierzy firmy 3PAR. Dzięki temu dział informatyki miał możliwość wykonywania jej dokładnych testów funkcjonalnych i wydajnościowych.

Dokładne testy

50 grup systemów

działających na platformach AIX, Solaris, ESX, Windows, Linux - korzysta z jednej macierzy 3PAR w Nordea Bank Polska.

Początkowo nie planowano zakupu macierzy 3PAR, która w Polsce była niemal nieznana. W tym czasie jednak nastąpił intensywny rozwój aplikacji biznesowych w banku. Rozwijano kolejne projekty, bardzo wzrosła ilość przetwarzanych danych. Z powodu zaś rozrastającej się bazy danych, zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową wzrosło w bardzo krótkim czasie. Rozwój ten był bardzo dynamiczny, w ciągu trzech pierwszych lat od wdrożenia systemu SOLO, konieczne było dwukrotne przebudowanie warstwy składowania danych. "Rozbudowywaliśmy magistralę FibreChannel i partycjonowaliśmy zasoby fizycznie. Następnie z powodu problemów z pojemnością musieliśmy połączyć zasoby. Znowu pojawił się problem, tym razem z wydajnością. Stary system pamięci masowych nie nadążał za skalowaniem aplikacji" - wspomina Jarosław Pilachowski, menedżer administratorów systemów Unix w Nordea Bank Polska.

Zaobserwowane trendy rozwoju aplikacji i baz danych sugerowały zastosowanie macierzy, która

charakteryzowałaby się dużo większą wydajnością i skalowalnością od urządzeń do tej pory wykorzystywanych w banku. Dodatkowo, wstępne analizy sugerowały jeszcze szybszy rozwój aplikacji i znacznie większe potrzeby w dziedzinie pamięci masowych, niż początkowo sądzono. Właśnie w tych warunkach zaproponowano testy macierzy 3PAR. Oferowała ona możliwość późniejszej rozbudowy o dodatkowe kontrolery i dyski bez konieczności wyłączania lub przebudowy wolumenów RAID. Był to jeden z powodów wyboru tego urządzenia. "Zastosowanie macierzy 3PAR pozwoliło nam na bezpieczny i dynamiczny rozwój systemów bez ograniczeń jakie wprowadzały rozwiązania macierzowe innych dostawców. Relacja cena do pojemności i łatwości zarządzania to zdecydowanie jeden z ich największych" - mówi Brygida Kazimierska, BCIO IT Production New European Markets w Nordea Bank Polska.

Bardzo nam się spodobała w 3PAR możliwość przebudowywanie w locie wolumenów z RAID-5 na RAID-10 lub na odwrót, bez wyłączania obsługi, a także samo budowanie RAIDów na wirtualnych częściach dysków, a nie na całych dyskach.

Jarosław Pilachowski, menedżer administratorów systemów Unix w Nordea Bank Polska

Oprócz typowych prób wydajnościowych, gruntownie sprawdzono kompatybilność 3PAR z używanymi środowiskami IT. Pierwszym zaskoczeniem były jej duże możliwości, prosta administracja zasobami i elastyczne ich wykorzystanie. "Bardzo nam się spodobała możliwość przebudowywanie w locie wolumenów z RAID-5 na RAID-10 lub na odwrót, bez wyłączania obsługi, a także samo budowanie RAIDów na wirtualnych częściach dysków, a nie na całych dyskach" - mówi Jarosław Pilachowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200