Od nieznanego do najważniejszego

Już pierwsze szkolenia wystarczyły do samodzielnego utworzenia i zaprezentowania wolumenów dyskowych oraz

wykonania połączeń FibreChannel do pracy z serwerami różnych dostawców i z różnymi systemami operacyjnymi - Solaris, Tru64, AIX i Windows - a tylko niektóre operacje wymagały wsparcia ekspertów. "Gdy porównaliśmy to z doświadczeniami z pracy z macierzami znanych nam do tej pory producentów, było to dla nas miłe zaskoczenie" - konkluduje Jarosław Pilachowski. Wyniki były tak dobre, że podjęto decyzję o zakupie macierzy 3PAR. Wątpliwości dotyczyły jedynie serwisu, gdyż w tym czasie była to nowa technologia. Początkowo zakładano więc jej eksploatację jedynie w środowiskach deweloperskich.

Sukces produkcyjny

Jak wykonuje się kopię bezpieczeństwa

Centralizowany system pamięci masowej ułatwia backup. Dla baz Oracle przygotowano w Nordea Bank środowisko standby na osobnym serwerze i innym systemie pamięci masowej. Backup odbywa się standardowo za pomocą IBM Tivoli Storage Manager w połączeniu z narzędziami Oracle. W przypadku innych systemów wykonuje się kopię migawkową, a następnie klonuje zawartość z danego snapshotu. Dane odkładane są na pulę dyskową, a następnie kopiowane na bibliotekę taśmową.

W między czasie jednak dział IT Nordea Bank Polska napotkał problem z podłączeniem macierzy jednego z producentów z serwerami innego dostawcy, i to pomimo starań inżynierów z obu firm i oficjalnego zapisu w listach kompatybilności sprzętu. Wówczas zdecydowano się zaryzykować i podłączyć pierwszy system produkcyjny do macierzy 3PAR. "Nie mając wiarygodnych obietnic ani nadziei na produkcyjne uruchomienie systemu w pierwotnej konfiguracji, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie szeregu testów przedprodukcyjnych przy użyciu 3PAR. Proces ten zakończył się decyzją o produkcyjnym wdrożeniu tej macierzy. Dla wielu osób zaskoczeniem był fakt, że to, nad czym bezowocnie pracowały przez długi czas dwie grupy inżynierów zewnętrznych, nasz zespół wykonał sam w ciągu kilku godzin" - mówi Jarosław Pilachowski.

Po pierwszym sukcesie produkcyjnym macierzy, dołączano do niej kolejne systemy, rozbudowano sieć SAN, rozpoczęto proces odchodzenia od "wysp" pamięci masowych. Pojawiła się szansa na realizację dużego, centralnego zespołu zasobów, który udźwignie wiele systemów, przy jednej polityce utrzymania, serwisu i pracy. W tym czasie kontynuowany był dynamiczny rozwój systemów IT, co wiązało się z ograniczeniami składowania danych w starym modelu wyspowym. Dodatkowe wyzwanie pojemnościowe i wydajnościowe pojawiło się, gdy wsparciem objęto w Nordea Bank Polska systemy przenoszone z krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - oraz zaczęto migrację klientów bankowości elektronicznej do wspólnej bazy danych.

Zastosowanie macierzy 3PAR pozwoliło nam na bezpieczny i dynamiczny rozwój systemów bez ograniczeń jakie wprowadzały rozwiązania macierzowe innych dostawców. Relacja ceny do pojemności i łatwości zarządzania to zdecydowanie jeden z największych atutów macierzy 3 PAR.

Brygida Kazimierska, BCIO IT Production New European Markets w Nordea Bank Polska

Skalowanie zasobów dyskowych i podział między urządzeniami przestał być problemem dopiero po dołączeniu serwerów do 3PAR. Liczba podłączonych systemów wywołała proces cyklicznej rozbudowy tej macierzy. Średnio co pół roku rozbudowywano macierz o nowe kontrolery lub półki dyskowe. Przy czym żaden z systemów nie odczuł ujemnych skutków przeniesienia zasobów do centralizowanego systemu pamięci masowej. Macierz 3PAR S400 jest już w pełni obsadzona. Pracują wszystkie cztery kontrolery, a z zasobów korzysta ponad 50 grup systemów działających na platformach AIX, Solaris, ESX, Windows, Linux. Najnowszymi maszynami dołączonymi do 3PAR są IBM 595 z systemem AIX. Nawet tak intensywnie wykorzystywana macierz nie osiągnęła jeszcze limitów wydajności.


TOP 200