Od małego do większego

"Navireo technologicznie wyrosło na doświadczeniach InsERT GT, więc samo przeniesienie danych jest bardzo proste i prawie błyskawiczne" - mówi Tomasz Sokołowski, dyrektor marketingu i sprzedaży InsERT-u. Nowy system może zaś być dopasowany do potrzeb każdego niemal przedsiębiorstwa, bez względu na branżę, w której działa.

"Navireo jest systemem o wiele bardziej otwartym i rozbudowywalnym od InsERT GT. Dlatego znakomita większość wdrożeń związana jest z dopisaniem przez firmy wdrożeniowe specyficznej funkcjonalności na zamówienie klienta. De facto, właśnie etap ustalania dodatkowej funkcjonalności i realizacja odpowiedniego rozszerzenia trwa najdłużej" - dodaje Tomasz Sokołowski. Jego zdaniem, typowe prace migracyjne trwają od 1-3 miesięcy. Dalsza ścieżka migracji zakłada m.in. wdrożenie systemów firmy TETA. Natomiast w przypadku migracji pomiędzy systemami SAP typowy projekt trwa 3-6 miesięcy.

Kiedy się przesiąść?

Z analiz firmy DiS wynika, że projekt wymiany systemu ERP na nowszy jest realizowany średnio co 5-7 lat. Czynnikami najczęściej decydującymi o konieczności unowocześnienia posiadanego rozwiązania są pojawiające się potrzeby biznesowe, które muszą znaleźć odbicie w funkcjonalności oprogramowania oraz zmiany strategii firmy i jej otoczenia. Projekty migracyjne prowadzone są zaś tak, aby zminimalizować ewentualne przestoje.

Zazwyczaj nowe środowisko jest tworzone równolegle do działającego w firmie starszego systemu. "W trakcie wdrożenia przygotowujemy środowisko dla nowo wdrażanego rozwiązania, na które przenoszone są dane niezbędne do funkcjonowania systemu. W odpowiednim momencie po prostu przełączamy stary system na nowy" - podkreśla Jacek Szczepański. Często jednak harmonogram migracji przewiduje start produkcyjny systemu w okresie mniejszego obciążenia pracą, m.in. w sezonie urlopowym bądź w końcu grudnia.

Finansowa strona nowego systemu

Ostateczny koszt migracji zależy od pracochłonności projektu, czyli liczby własnych modyfikacji oraz stopnia usystematyzowania procesów biznesowych. "Im lepiej zorganizowana firma pod względem IT, tym sprawniej i taniej przebiega wdrożenie" - mówi Jacek Szczepański. "Jeżeli migrujemy system SAP do wyższej wersji, to wprowadzone wcześniej poprawki są wykrywane automatycznie. Można je przenieść w takiej samej formie do nowego systemu lub zastąpić nowymi, jeżeli system w wyższej wersji posiada już potrzebne nam funkcjonalności" - dodaje. W ramach projektów migracji większość dostawców oferuje dotychczasowym klientom korzystniejsze warunki zakupu lub wręcz wymiany licencji. Koszty związane z realizacją projektu unowocześnienia systemu ERP często mogą być finansowane w drodze leasingu. Tomasz Sokołowski podkreśla również, że w przypadku migracji do Navireo użytkownik InsERT GT otrzymuje od producenta rabat w wysokości części kosztów zakupu licencji starszych rozwiązań.


TOP 200