Od kabli do usług

Wielki nieobecny

Dużym zaskoczeniem była nieobecność na targach Telekomunikacji Polskiej SA. Jej miejsce w prestiżowej hali 1 zajęła firma Ericsson. Niewiele brakowało, by na wieść o absencji TP SA zrezygnowali także inni wystawcy. Część z nich przyjeżdża do Łodzi tylko po to, by zaprezentować swoje rozwiązania kadrze kierowniczej największego operatora. Pierwszy dzień targów rozwiał jednak obawy dostawców - przedstawiciele TP SA, pomimo braku firmowego stoiska, pojawili się na Intertelecomie.

Niektórzy wystawcy uważają, że absencja operatora jest o tyle uzasadniona, że Intertelecom staje się imprezą coraz bardziej specjalizowaną i coraz bardziej zorientowaną na prezentację oferty profesjonalnej niż dla masowego odbiorcy. Witold Rataj, rzecznik prasowy TP SA, tłumaczy, że TP SA obecna była na targach za pośrednictwem spółki TP Teltech (TP Teltech miała dotychczas zawsze oddzielne stoisko), oferującej m.in. systemy telewizji przemysłowej. Wyjaśnia również, że dla TP SA bezpośredni udział w Intertelecom stracił sens, gdyż obecnie wprowadzane do oferty usługi są promowane w inny sposób, który zapewnia niższy koszt dotarcia do klienta niż targi.

F5 Networks w Polsce

Intertelecom był okazją do polskiej premiery rozwiązań firmy F5 Networks, która podpisała umowę dystrybucyjną z Veracomp. Rozwiązania te, zalicza-ne do elitarnych w dziedzinie zaawansowanego zarządzania transmisjami internetowymi, były krótko dostępne w Polsce w ofercie firmy Qumak. Veracomp uzyskał status dystrybutora F5 Networks na Polskę oraz 8 innych krajów Europy Wschodniej. W tym roku firma zamierza zbudować rozległy kanał sprzedaży, obejmujący ok. 20 part-nerów w Polsce i 15 firm za granicą.

Głos w dowolnej sieci

Do najpopularniejszych tematów prezentacji należała transmisja głosu w sieciach kompu-terowych. Zainteresowanie tą technologią znalazło również odzwierciedlenie w werdykcie jury, przyznającym Złote Medale Intertelecom 2002. Wśród czterech nagrodzonych produktów aż dwa to zintegrowane serwery telekomunikacyjne, umożliwiające transmisję głosu przez dowolne medium: DGT Millenium i Siemens HiPath 3000 (pozostałe medale zdobyły: sys-tem Powerline Communications Ascom PLC i seria analizatorów telekomunikacyjnych Tektronix CSA 7000).

DGT Millenium to w pełni polski serwer telekomunikacyjny, obsługujący do kilkunastu tysięcy abonentów i integrujący transmisję głosu i danych. Może być włączony do sieci telekomunikacyjnej PSTN, a jednocześnie może udostępniać swoje usługi telefoniczne w sieci transmisji danych - bez względu na technologię transmisji: Ethernet, ISDN, ATM, X.25, HDLC itd. Millenium obsługuje większość stosowanych obecnie protokołów: od najpopularniejszych SS7, DSS1, ISDN, aż po Q.SIG. Klientami systemu mogą być komputery np. z oprogramowaniem Outlook.

Ciekawostką jest to, że serwer pracuje z wykorzystaniem systemu operacyjnego Linux. "W ciągu dwóch lat obudowaliśmy jądro Linuxa dodatkowymi, własnymi modułami: komutacji, telekonferencji, centralnej książki telefonicznej, centralnego rejestru rozmów, systemu dyspozytorskiego oraz zarządzania. Linux pozwala nam dowolnie rozszerzać funkcjonalność Millenium" - mówi Wacław Czech, dyrektor biura rozwoju DGT.


TOP 200