Nvidia Grace - nowy rywal dla Intela w sektorze data center

Apple postawiło na własne chipy M1, rezygnując ze współpracy z Intelem. Teraz Intel będzie musiał pogodzić się z faktem, że jego procesory zyskają większą konkurencję również na rynku data center. Nvidia wprowadza własne, niestandardowe procesory dla tego segmentu i opierają się one na architekturze ARM.

Nvidia Grace / Fot. Nvidia.com

Nvidia Grace / Fot. Nvidia.com

Układy nazwane są na cześć Grace Hopper, amerykańskiej pionierki informatyki. Są to procesory adresowane do data center, przeznaczone do obsługi dużych obciążeń przede wszystkim w zakresie zadań związanych ze sztuczną inteligencją i przetwarzaniem języka naturalnego. Są zasilane przez rdzenie ARM Neoverse i będą ściśle zintegrowane z najnowszą technologią GPU Nvidii.

Zobacz: Edge computing

Zobacz również:

  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • Jak szybciej trenować AI?

Firma przekonuje, że układy Grace są 10-krotnie szybsze w uczeniu modeli NLP (natural language processing), dysponując jednym bilionem parametrów stworzonych do tego celu, w porównaniu do maszyn x86 DGXTM. Podobnie jak Apple, Nvidia zbliżyła się do granic możliwości architektury x86, więc jeśli chciała je przekroczyć, musiała wziąć sprawy w swoje ręce.

Nvidia Grace to duży skok technologiczny

"AI i nauka o danych przesuwają dzisiejszą architekturę poza jej granice, zmuszając do przetwarzania niewyobrażalnych ilości danych. W połączeniu z GPU i DPU, Grace daje nam trzecią podstawową technologię obliczeniową oraz możliwość przebudowy centrum danych w celu ulepszenia pod kątem AI. Nvidia jest teraz firmą, która ma trzy rodzaje chipów" - powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidia.

Nvidia nie musiała też długo szukać pierwszych klientów zainteresowanych chipami Grace. Szwajcarskie Narodowe Centrum Superkomputerowe (Swiss National Supercomputing Centre), jak i Los Alamos National Laboratory DOE zapowiedziały już wprowadzenie systemów opartych na Grace. Nowe systemy tych organizacji zostaną wprowadzone na rynek w 2023 r.

Sprawdź: Team Viewer

Systemy Grace będą w dużym stopniu polegać na technologii Nvidia NVLink, która zapewnia prędkość 900 GB/s między procesorami i układami graficznymi. Nvidia przekonuje, że to ok. 30 razy szybciej niż obecnie dostępne, wiodące serwery. Z kolei dzięki pamięciom LPDDR5x maszyny z Grace będą 10 razy bardziej energooszczędne i zaoferują dwukrotnie większą przepustowość niż moduły RAM DDR4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200