Nowy rok, nowe produkty

W przypadku komputerów osobistych, najważniejszym, choć nie jedynym, elementem wpływającym na ich rozwój są procesory. Jak nietrudno się domyślić, rok 1996 będzie rokiem Pentium, którego kolejne wersje będą najczęściej wykorzystywanym układem w komputerach PC, a także, jak można się spodziewać, w notebookach.

W przypadku komputerów osobistych, najważniejszym, choć nie jedynym, elementem wpływającym na ich rozwój są procesory. Jak nietrudno się domyślić, rok 1996 będzie rokiem Pentium, którego kolejne wersje będą najczęściej wykorzystywanym układem w komputerach PC, a także, jak można się spodziewać, w notebookach.

Pierwsze modele Pentium już obecnie wychodzą z użycia (60 MHz), a nowe (np. 180 MHz) czekają na premierę. Wydajność notebooków szybko, choć nie bez trudności, dogania wydajność komputerów stacjonarnych - skraca się okres opóźnienia wprowadzania na rynek procesorów będących wersjami specjalnie przeznaczonymi dla komputerów przenośnych. Nawet czołowi producenci notebooków, jak IBM, Toshiba czy Digital, którzy oferują najbardziej zaawansowane, zwarte i małe konstrukcje, napotkali jednak na pewne trudności z instalacją Pentium w swoich komputerach, związane głównie ze zbyt dużym wydzielaniem ciepła przez procesor. Dotyczy to takich notebooków jak ThinkPad 701, Tecra 700 czy HiNote. Tym niemniej, już w najbliższym czasie można się spodziewać komputerów przenośnych wyposażonych w energooszczędne Pentium 133 MHz - najsilniejszą wersję procesora, który był dostępny dla komputerów PC dopiero w końcu 1995 roku.

Z kolei Pentium Pro będzie zastępować Pentium w najsilniejszych modelach komputerów, głównie serwerach i stacjach roboczych, gdyż obecnie cena tego procesora jest zbliżona do ceny pełnego zestawu komputerowego klasy popularnej.

Procesorowa przepychanka

Intel umocnił w ubiegłym roku swą dominującą pozycję na rynku. Jego konkurenci, opracowujący układy o podobnej architekturze zostali w tyle, dopiero w tym roku można się spodziewać zwiększonej oferty procesorów typu Pentium produkowanych przez AMD, Cyrix czy NexGen. Jednocześnie, po niezbyt udanym roku jeśli chodzi o popularyzację platformy PowerPC, IBM-Motorola-Apple mają szansę poprawienia notowań tego interesującego procesora. Wynika to z kilku czynników - IBM rozwija swoją ofertę wprowadzając komputery PC i notebooki wyposażone w ten układ, pojawi się wreszcie wersja IBM OS/2 dla PowerPC, realnego kształtu nabiera CRHP (Common Reference Hardware Platform) - pojawiły się już pierwsze komputery zgodne z tą specyfikacją, na których można uruchamiać różne systemy operacyjne dla PowerPC, a Apple zrezygnował z zamykania dostępu do swoich technologii i zaczął udzielać licencji umożliwiających produkcję klonów Macintoshy.

Można się spodziewać, że 1996 rok będzie dobrym rokiem dla producentów komputerów PC - wzrost popytu na nowe modele jest wzmacniany przez 32-bitowe systemy operacyjne, które mają większe wymagania sprzętowe, szybko rozwijający się rynek multimediów oraz sieci lokalnych i rozległych.

Tendencje te zauważają i wspierają najwięksi producenci. IBM zapowiada rozwój oferty przede wszystkim dla użytkowników korzystających z sieci, a Compaq silnie propaguje komputery wyposażone w funkcje multimedialne. Coraz więcej nowych modeli jest standardowo wyposażanych w napędy CDýROM, karty sieciowe i modemy.

Co nowego?

Rozwiązania technologiczne, które znajdą w tym roku szersze zastosowanie, oczywiście głównie w nowych modelach komputerów klasy highýend, to przede wszystkim:

  • zintegrowane sterowniki o wysokiej przepustowości - Fast/Wide i Ultra SCSI zamiast najpowszechniejszych obecnie Enhanced IDE; - zintegrowane interfejsy sieciowe PCI 10Base-T/100VG AnyLAN umożliwiające zwiększenie szybkości transmisji przez łącza sieciowe w porównaniu do obecnie wykorzystywanych kart 32-bitowych;

  • większa (12-15) liczba gniazd dla kart rozszerzeń standardu PCI i ISA w porównaniu do obecnie stosowanej - maks.8 gniazd;

  • nowy standard USB (Universal Serial Bus) interfejsu szeregowego umożliwiający zwiększenie szybkości transmisji danych oraz obsługę do 127 połączonych pierścieniowo urządzeń zewnętrznych przez jeden kontroler;

  • technologia DSP (Digital Signal Processing) zapewniająca duży wzrost wydajności systemu komputerowego, zwłaszcza w obsłudze modemów i funkcji multimedialnych, przez odciążenie procesora centralnego od wykonywania niektórych zadań, któresą przejmowane przez specjalizowany układ.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200