Nowy rok, nowe produkty

Mniejsze i silniejsze

Jeśli chodzi o notebooki, to można się spodziewać wzrostu rozmiarów wyświetlaczy - IBM opracował już ThinkPad z ekranem 12,1", podobnie jak Panasonic, który zaprezentował komputer V41 MK III z takim ekranem i procesorem Pentium 120 MHz. Również Zenith Data Systems oraz Toshiba zapowiadają wprowadzenie do oferty modeli z wyświetlaczami 12,1" o rozdzielczości do 1024 x 768 pkt. Na koniec roku IBM planuje premierę notebooków o przekątnej ekranu 13,3" opracowanych przy współpracy z japońskim producentem wyświetlaczy LCD - Display Technologies Inc. Specjaliści analizujący rynek przewidują, że w 1996 r. 12" wyświetlacze XGA będą stosowane w notebookach średniej klasy kosztujących ok. 3 tys. USD.

Spadek cen wyświetlaczy związany jest ze wzrostem podaży i rosnącą konkurencją, przede wszystkim pomiędzy producentami japońskimi i koreańskimi. Jak wynika z sondaży, wyświetlacze należą do najważniejszych elementów komputera przenośnego,na które przeciętny użytkownik zwraca uwagę. Drugim są akumulatory - najlepsze z nich umożliwią w tym roku korzystanie z komputera teoretycznie nawet przez 10 godz.

Niestety są też złe wieści - pożar w japońskich zakładach Sony wytwarzających najnowocześniejsze akumulatory litowo-jonowe jeszcze przez wiele miesięcy będzie miał wpływ na zmniejszenie podaży, a więc pewnie także na ceny. Można natomiast spodziewać się, że problemy z małą podażą układów pamięci obserwowane w 1995 r. zostaną w najbliższym czasie przezwyciężone. Warto przypomnieć, jak rok temu brakowało na rynku wyświetlaczy do notebooków - ostatnio jest ich nadmiar. Niektóre firmy wytwarzające ekrany LCD oraz pamięci półprzewodnikowe wprowadziły nawet sprzedaż wiązaną - oferują układy pamięci tylko tym klientom, którzy kupują jednocześnie wyświetlacze. Taką politykę prowadzą ostatnio np. Samsung i NEC, a koreańska firma LG Electronics Inc. idzie dalej, oferując zestawy składające się z układów DRAM, wyświetlaczy TFT LCD, napędów CDýROM 4x oraz monitorów.

Jednocześnie, tendencja do wyposażania komputerów wysokiej klasy w zintegrowane napędy dyskietek, czytniki CD-ROM, karty sieciowe itd., co wpływa istotnie na wzrost ich wagi i wymiarów, może ulec osłabieniu. Udany supercienki notebook HiNote Digitala znajdzie najprawdopodobniej konkurentów - podobny, wyposażony w Pentium i z zewnętrzną stacją dyskietek, komputer o grubości 1" opracowuje też IBM. Z kolei Toshiba we współpracy z Intelem planuje wprowadzenie na rynek w II połowie roku dodatkowego modułu umożliwiającego prowadzenie wideokonferencji przy wykorzystaniu komputerów przenośnych.


TOP 200