Nowy Zoom ma wreszcie zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo

Zoom udostępnił wczoraj nową wersję swojej aplikacji do komunikowania się i prowadzenie wideokonferencji (nadając jej nazwę Zoom 5.0), do której wprowadził szereg nowych mechanizmów zapewniających użytkownikom dużo większy poziom bezpieczeństwa.

Jak wiadomo, aplikacja Zoom znalazła się w ostatnich dniach w ogniu krytyki za to, że w niedostateczny sposób chroniła prywatność korzystających z jej usług osób, co skrzętnie wykorzystywali hakerzy. Dostrzegli oni od razu wszystkie luki znajdujące się w aplikacji zaczęli ją ze zdwojoną siłą atakować, zmuszając jej twórców do działania.

Z wiadomego powodu – chodzi oczywiście o pandemię koronawirusa – Zoom zyskał w ostatnim czasie na popularności. Dostrzegli to oczywiście hakerzy, którzy zaczęli gremialnie atakować ją, wykorzystując fakt iż jest ona bardzo słabo zabezpieczona przed tego typu zagrożeniami.

Zobacz również:

  • Kubernetes – więcej korzyści i więcej wyzwań
  • Zoom wprowadza limity w wersji darmowej
  • 7 sposobów na podtrzymanie komunikacji i poczucia wspólnoty w zespołach zdalnych i hybrydowych

Sprawa nabrała takiego rozgłosi iż doszło nawet do tego, że wiele firm korzystających z tej aplikacji, a nawet rządów (chodzi tu np. o Tajwan), zdecydowało się wydać rozporządzenie zakazujące swoim pracownikom czy podległym placówkom używać tego narzędzia.

Często w takim przypadkach dotychczasowi użytkownicy aplikacji Zoom rezygnowali z niej, sięgając po podobne rozwiązania oferowane przez firmy Cisco, Microsoft czy Google. Nie ma się więc co dziwić, że Zoom musiał zareagować, czego owocem jest aplikacja Zoom 5.0.

Nowa wersja aplikacji różni się od poprzedniej przede wszystkim tym, zawiera mechanizm 256-bitowego szyfrowania danych wykorzystujący technologię AES-GCM. Mechanizm ten będzie włączany domyślnie i będzie dostępny w usługach Zoom Meeting, Zoom Video Webinar i Zoom Phone. Firma stworzyła już stronę, z której użytkownicy mogą pobierać nową wersję aplikacji (znajduje się tutaj).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200