Nowy OS dla komputerów PC

Specyficzne wymagania sprzętowe są największą słabością systemu operacyjnego BeOS.

Specyficzne wymagania sprzętowe są największą słabością systemu operacyjnego BeOS.

Be Inc. wprowadził do oferty multimedialny system operacyjny BeOS 3, przeznaczony dla platformy intelowskiej. Jest on opracowany głównie z myślą o tych użytkownikach, którzy korzystają z mieszanych środowisk pracy. Stosunkowo ostre wymagania sprzętowe powodują jednak, że BeOS można instalować tylko na niektórych komputerach o określonej konfiguracji. Jednocześnie proces instalowania oprogramowania jest tak skomplikowany, że można je polecić tylko użytkownikom, znającym już ten system, lub zapalonym technofilom.

System wymaga komputera wyposażonego w odpowiedni procesor, kartę wideo, BIOS, płytę główną i zestaw układów wspomagających (chipset). Ponadto BeOS może obsługiwać tylko dyski i stacje CD-ROM standardu IDE. W wersji dla PowerPC można go bez problemów instalować na dowolnym komputerze, ale w przypadku platformy intelowskiej - należy sprawdzić, czy komputer spełnia wymogi specyfikacji technicznej.

Wielowątkowość i skalowalność

BeOS jest systemem wielowątkowym, wspierającym przetwarzanie danych na komputerach SMP (symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe). Program dysponuje chronionym obszarem pamięci i buduje 64-bitowy system plików pracujący w trybie journalling (księgowanie operacji wykonywanych na plikach), dzięki czemu może zarządzać ogromnymi plikami.

Rozwiązania te powodują, że system może być stosowany do obsługi cyfrowych danych multimedialnych tworzonych przez aplikacje, pracujące na bieżąco. Jednocześnie jest to platforma, którą można elastycznie skalować i konfigurować, dostosowując ją do potrzeb konkretnego środowiska pracy.

Czekając na aplikacje

System BeOS 4, mający pojawić się na jesieni br., będzie oferował następujące opcje

  • Tabela FAT 16/32

  • Secure Sockets Layer for NetPositive (przeglądarka Web)

  • Obsługa interfejsu USB

  • Wsparcie standardu Composite/S Video

  • Sterowniki AC-97

  • Sterowniki kolorowych drukarek (Epson/Hewlett-Packard)

  • Obsługa aplikacji multimedialnych - kodery/dekodery (Indeo, MPEG1, MJPEG, QuickTime i AVI)
Jeszcze przed kilkoma miesiącami podaż aplikacji pracujących pod kontrolą BeOS była niewielka. Ostatnio pojawiło się kilka programów do tego systemu i to zarówno oferowanych komercyjnie, jak i bezpłatnie. Większość dostępnych aplikacji jest przeznaczona na platformę PowerPC. Uruchomienie ich na komputerach PC wymaga rekompilacji. Można jednak oczekiwać, że w najbliższych miesiącach pojawi się większa liczba rekompilowanych lub przepisanych od początku aplikacji.

Do BeOS 3 dołączonych jest kilka aplikacji multimedialnych: przeglądarka plików graficznych oraz dwa odtwarzacze Audio CD i jeden MIDI. Dzięki tym narzędziom można np. zapisać ścieżkę dźwiękową na dysku w formacie RAW lub Audio Interchange File Format. Program nie obsługuje jednak formatu WAV. Natomiast aplikacja MIDI ma wszystkie podstawowe opcje i funkcje dostępne w tego rodzaju programach.


TOP 200