Nowy OS dla komputerów PC

Interfejs użytkownika

BeOS ma graficzny interfejs użytkownika, pracujący podobnie jak standardowe interfejsy, zawarte w popularnych systemach operacyjnych. Na przykład opcja Deskbar zachowuje się podobnie jak Taskbar w Windows 95 lub Windows NT. Dostępny jest przycisk o funkcjach przypominających działanie przycisku Start Windows 95, kaskadowo rozwijane okienka menu oraz funkcja Tracker do zarządzania plikami i nawigowania po zasobach systemu, działająca jak program Finder (MacOS). System standardowo wyświetla na pulpicie roboczym trzy ikony: Disks, Trash Can i My Home Folder. Tak jak w systemach Windows 95, Windows NT, MacOS lub Unix, użytkownik może skorzystać z opcji Softlink, budując szybką ścieżkę dostępu (skrót) do aplikacji. Przydatna jest też opcja Replicator, która pozwala na scalanie części aplikacji, rozróżniając poszczególne elementy wchodzące w jej skład (dokumenty i programy).

BeOS korzysta również z technologii zapożyczonej z systemu X Windows. Jeśli np. wskaźnik myszy będzie ustawiony w obszarze jednego z okien, to system automatycznie wykryje to i zmieni tryb wyświetlania. Natomiast opcja Workspace pozwala na utworzenie dziewięciu oddzielnych pulpitów roboczych.

Obsługa sieci

System wspiera protokół TCP/IP, zapewniając narzędzia do obsługi komunikacji z Internetem przez kartę Ethernet lub łącza komutowane przy użyciu modemu i protokołu Point-to-Point. Konfigurowanie środowiska sieciowego nie sprawia większych problemów. Wszystkie parametry identyfikujące kartę sieciową, serwer DNS lub router można szybko wprowadzić do pamięci systemu. To samo dzieje się przy konfiguracji łączy komutowanych - linii telefonicznej, modemu i protokołu PPP. Szkoda tylko, że system wspiera wyłącznie modemy zewnętrzne. Daje się tu odczuć brak opcji, pozwalającej na korzystanie z usług serwera DHCP (dynamiczne przypisywanie adresów IP). System świadczy usługi FTP i Telnet, co ułatwia wymianę plików przez sieć. Jednak zdalny użytkownik, po podaniu stosownego ID i hasła, uzyskuje dostęp do wszystkich zasobów systemu, co jest niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa.

BeOS, Release 3

Dobry system operacyjny wykorzystujący możliwości najnowszej generacji procesorów intelowskich. BeOS wymaga jednak usprawnień, m.in. powinien wspierać większą liczbę urządzeń instalowanych w komputerach PC.

Zalety: system wielowątkowy, który można instalować na komputerach SMP; ma chroniony obszar pamięci, 64-bitowy system plików i interfejs pracujący intuicyjnie; umożliwia pisanie skryptów.

Wady: system nie obsługuje wielu urządzeń instalowanych w komputerach PC; słabe wsparcie aplikacji sieciowych; brak funkcji zabezpieczenia dostępu; mała liczba aplikacji.

Be Inc.,http://www.be.com

Cena: 99,95 USD

Platformy: Pentium, Pentium Pro, Pentium II, Cyrix 686MX, AMD K6


TOP 200