Nowości z Intel Developer Forum

Pod koniec lutego, podczas Intel Developer Forum w San Francisco zaprezentowano produkty i rozwiązania, które będą miały wpływ na kierunki rozwoju ważnych technologii informatycznych.

Pod koniec lutego, podczas Intel Developer Forum w San Francisco zaprezentowano produkty i rozwiązania, które będą miały wpływ na kierunki rozwoju ważnych technologii informatycznych.

Procesor Xeon i chipset E7500 - nowa platforma serwerowa

Do rodziny procesorów Xeon dołącza nowy układ charakteryzujący się tym, że jest to pierwszy procesor dla serwerów wykorzystujący technologię Hyper-Threading i mikroarchitekturę Intel NetBurst. Intel zaprezentował też przy okazji chipset E7500, dzięki któremy procesor wymienia dane z innymi układami systemu wyjątkowo szybko.

Procesor Intel Xeon będzie stosowany w serwerach dwuprocesorowych. Układ ma rozwiązania zwiększające wydajność systemów, w tym mikroarchitekturę NetBurst, opartą na technologii 0,13 mikrona, technologię Hyper-Threading, większą (512 KB) pamięć cache drugiego poziomu i możliwość współpracy z chipsetem E7500.

Mamy tu do czynienia z nową platformą serwerową i Intel zapewnia, że może ona zwiększyć wydajność systemów dwuprocesorowych nawet o 80 proc. w stosunku do istniejących platform opartych na rozwiązaniach Intela. Rodzina procesorów Xeon, dostępnych w wersjach taktowanych zegarem 2,2 oraz 1,8 GHz, będzie w najbliższych latach podstawowym rozwiązaniem dla serwerów dwuprocesorowych.

Chipset Intel E7500 obsługuje pamięci DDR i jest zoptymalizowany pod kątem współpracy z procesorami Intel Xeon. Jako pierwszy z rodziny chipsetów dla serwerów wykorzystujących rozwiązania Intela, E7500 zapewnia dwukrotnie szersze pasmo przesyłu danych do pamięci w stosunku do tradycyjnych platform korzystających z pamięci SDRAM. Nowy chipset zapewnia krótszy czas dostępu do pamięci.

Warto przypomnieć, że rodzina procesorów Intel Xeon zapoczątkowała wykorzystanie technologii wielowątkowości - Hyper-Threading. W rozwiązaniu tym system operacyjny traktuje jeden fizyczny procesor jako dwa procesory logiczne, znacząco skracając czas reakcji serwera oraz zwiększając liczbę operacji i dopuszczalne obciążenie serwera. Jest to możliwe, gdyż procesor z zaimplementowaną technologią Hyper-Threading przetwarza dane otrzymywane w postaci dwóch strumieni.

Oczekuje się, że wielu czołowych producentów, w tym Compaq, Dell, Fujitsu-Siemens, Hewlett Packard, IBM i NEC, rozpocznie w ciągu najbliższych kilku miesięcy dostawy sprzętu wykorzystującego nowe procesory, odpowiadając w ten sposób na zapotrzebowanie na frontowe serwery klasy podstawowej i ogólnego przeznaczenia.

Chipset Intel E7500 stanowi uzupełnienie magistrali systemowej procesora Intel Xeon, taktowanej częstotliwością 400 MHz i zapewniającej pasmo przesyłu danych 3,2 GB/s. E7500 został zaprojektowany z myślą o serwerach dwuprocesorowych.

Hurtowa cena procesora Intel Xeon z 512 KB pamięci cache drugiego poziomu (Advanced Transfer Cache) wynosi (w partiach po 1000 szt.) 615 USD za procesor z zegarem 2,20 GHz, 417 USD z zegarem 2,00 GHz i 251 USD z zegarem 1,80 GHz. Cena hurtowa chipsetu E7500 (w partiach po 1000 szt.) wynosi 92 USD za konfigurację minimalną i 132 USD za maksymalną.

Gigabitowe kontrolery Ethernet - coraz tańsze i mniejsze

Intel na IDF zaprezentował też bardzo ciekawe rozwiązania dotyczące kontrolerów odpowiedzialnych za wymianę danych z siecią. Producent w 2001 r. nie wprowadził w tej dziedzinie do swojej oferty zbyt wielu nowości, ale ostatnio odrabia zaległości. Na forum można się było przekonać, że Intel projektuje układy, które zajmują coraz mniej miejsca i są coraz tańsze. Po zastosowaniu nowych kontrolerów gigabitowych karta sieciowa 1000 Mb/s może kosztować ok. 50 USD.

I tak Intel zaprezentował kilka nowych kontrolerów Gigabit Ethernet - są to układy scalone, które można wbudowywać w płyty główne serwerów i w karty sieciowe.


TOP 200