Nowości z Intel Developer Forum

Serial ATA II zastąpi Serial ATA 1.0

Podczas forum można się było zapoznać ze szczegółami specyfikacji Serial ATA II (szeregowe złącze ATA), która oferuje wiele nowych funkcji, nieobecnych w poprzedniej wersji tej specyfikacji (Serial ATA 1.0). Specjaliści przewidują, że złącza szeregowe ATA zastąpią w przyszłości stosowane obecnie złącza równoległe ATA i będą stosowane do łączenia urządzeń instalowanych wewnątrz komputera.

Poinformowano, że specyfikacja Serial ATA 1.0 zostanie rozszerzona m.in. o takie rozwiązania jak usługi serwerowe i sieciowe składowanie danych. Nowa wersja specyfikacji będzie nosić nazwę Serial ATA II. Jej twórcy zapewniają, że urządzenia pracujące zgodnie z nią będą przesyłać dane dużo szybciej, niż to przewiduje wersja 1.0.

Promotorami standardu Serial ATA II są te same firmy, które przyczyniły się do powstania wersji 1.0: APT Technologies, Dell, Intel, Maxtor i Seagate. Dodatkowo w skład grupy weszły firmy Adaptec, Qlogic i Silicon Image. Serial ATA (szeregowe złącze ATA) to następca równoległego złącza ATA, stosowanego w komputerach PC, serwerach oraz sieciowych urządzeniach składujących. Standard przewiduje zastosowanie cieńszych kabli i dużo mniejszej liczby styków. Dzięki szeregowemu ATA konstruktorzy mogą budować prostsze płyty główne i ograniczyć liczbę gniazd i wtyków. Ważne jest to, że urządzenia działające w standardzie Serial ATA II będą kompatybilne z wcześniejszymi, wykorzystującymi Serial ATA 1.0 oraz zachowana zostanie zgodność z obecnymi systemami operacyjnymi.

Złącze Serial ATA będzie używane do budowania wewnętrznych połączeń w komputerze, obsługujących urządzenia składujące dane (takie jak dyski twarde, napędy DVD i CD-RW). Przewiduje się , że Serial ATA II powstanie w dwóch etapach. W pierwszym (który ma się zakończyć w II połowie 2002 r.) prowadzone będą prace nad usługami serwerowymi i sieciowym składowaniem danych. Pierwsze urządzenia pracujące zgodnie ze specyfikacją Serial ATA II pojawią się na rynku w 2003 r. Specyfikacja pozwalająca szybciej przesyłać sygnał powinna być dostępna w połowie 2003 r.

Grupa robocza Serial ATA Working Group liczy obecnie ponad 80 członków, którzy specjalizują się w technologiach krzemowych, technice połączeń, składowania danych i rozwiązaniach systemowych. Więcej informacji o Serial ATA i Serial ATA II można znaleźć pod adresem: www.serialata.org .


TOP 200