Nowości storage

Supertrwały dysk 3 TB od Hitachi

Nowości storage
Firma Hitachi GST zaprezentowała dysk twardy klasy enterprise - Ultrastar 7K3000 o pojemności 3 TB. Jest on przeznaczony do składowania danych na potrzeby aplikacji pracujących w reżimie pracy ciągłej. Dysk ten charakteryzuje się wysoką trwałością, deklarowany przez producenta średni czas eksploatacji do awarii MTBF (mean time between failure) wynosi 2 mln godzin. W dysku wiruje pięć talerzy, co według producenta umożliwia osiągnięcie współczynnika ANR (annualised failure rate) około 0,4% w ciągu ostatnich trzech lat. Wysoka pojemność umożliwia zwiększenie gęstości składowania danych - typowe półki dyskowe przeznaczone do montażu w szafie 19 cali, wyposażone w dyski 3 TB umożliwią przechowanie do 1,8 petabajta.

Dysk ten jest objęty pięcioletnią gwarancją, typowym zastosowaniem będzie składowanie danych w centrach cloud computing, farmach masowego przetwarzania danych o wysokiej skalowalności, hurtowniach danych, kopiach bezpieczeństwa w modelu disk-to-disk, macierzach RAID klasy Enterprise i inne.

Problemy z hybrydowymi dyskami

Nowości storage
Hybrydowe dyski Seagate Momentus XT, łączące technologię tradycyjnych napędów z modułami pamięci półprzewodnikowej SSD, mają bardzo poważne defekty, które sprawiają, że dysk taki często przerywa pracę, przestaje odpowiadać i zgłasza mnóstwo błędów. Problem dotyczy systemu zarządzania energią, który ma za zadanie wyłączyć napęd mechaniczny wtedy, gdy nie jest potrzebny, a najczęściej dostępne informacje będą wtedy pobierane i zapisywane do pamięci SSD. Według użytkowników problem polega na tym, że to zarządzanie energią ma zbyt agresywne ustawienia - jeden z użytkowników dysków zanotował ponad 65 tys. cykli uruchomienia i wyłączenia dysku w ciągu pierwszego miesiąca użytkowania.

Dysk ten jest jednym z ciekawszych pomysłów, gdyż w teorii dostarcza wydajność, która daleko wykracza poza możliwości tanich dysków mechanicznych przy cenie znacznie niższej od kosztów dysku półprzewodnikowego o tej samej pojemności. Zgodnie z informacjami producenta, sprzedano ponad 350 tys. sztuk tych dysków, co znaczy, że cieszyły się popularnością. Obecnie Seagate przygotowuje aktualizację firmware’u, najnowsza wersja SD24 rozwiązuje najważniejsze z problemów.

Dyski te są oferowane w różnych stacjach roboczych i laptopach, mają 4 GB pamięci SSD oraz 32 MB cache DDR3, pojemność napędu magnetycznego wynosi 500 GB, prędkość obrotowa to 7200 obr./min.

Czy mSATA będzie nowym standardem dysków?

Nowości storage
Interfejs mSATA może stać się jednym z ważniejszych standardów wykorzystywanych w przenośnych komputerach. Obecnie dostępne są dyski firm Intel (Solid-State Drive 310) oraz Samsung (PM800 o pojemności 32, 64 i 128 GB). Dysk Intela SSD 310 obsługuje protokół transferu danych Serial ATA, przy czym dane są przesyłane za pomocą złącza PCI Express mini.

Dotychczas dyski półprzewodnikowe były wykonywane w tradycyjnych obudowach 2,5 cala, by ułatwić montaż w typowych przenośnych komputerach. Niestety, obudowa takiego dysku nie wykorzystuje jednej z zalet pamięci SSD, jaką jest możliwość dostosowania dysku do miejsca w urządzeniu. "Dyski półprzewodnikowe w standardzie mSATA będą mogły być opracowane pod kątem konkretnego zastosowania i potrzeb klientów" - mówi Jeff Janukowicz, analityk IDC. Według IDC, wykorzystanie pamięci półprzewodnikowych wzrośnie o 67% rocznie od 2009 do 2014.

Moduły takie mogą być zastosowane na przykład w tabletach, w komputerach do zastosowań specjalnych (np. wyjątkowo trwałych i energooszczędnych urządzeniach wojskowych) albo w zastosowaniach przemysłowych, gdzie będą pełnić zadanie pamięci masowej dla kontrolerów osadzonych. Ponadto niektórzy producenci laptopów (na przykład Lenovo) już planują wykorzystanie takich dysków w laptopach z serii ThinkPad.

Przykładem takiego dysku jest Intel SSD, moduł waży 10 gramów, ma wymiary 51x30mm i 5mm grubości, pobiera 150 mW mocy w stanie aktywnym i 75 mW bez obciążenia. Dysk o pojemności 40 GB charakteryzuje się prędkością odczytu 170 MB/s i zapisu 35 MB/s, wersja 80 GB działa z prędkością odpowiednio 200 MB/s i 70 MB/s. Przy zastosowaniu bloków o rozmiarze 4 KB, pamięć ta osiąga 35 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę przy odczycie i 6600 IOPS przy zapisie.


TOP 200