Nowości storage
-
- 01.03.2011
Przedstawiamy nowości w składowaniu danych - od superpojemnych dysków mechanicznych i nowych taśm magnetycznych, przez trwałe dyski klasy enterprise, aż do małych macierzy i nowych standardów pamięci półprzewodnikowych.
Mała macierz dla małych firm

Dysk szyfruje dane

Dyski te stają się coraz popularniejsze, ich sprzedaż potroiła się w ciągu ostatnich dwóch kwartałów. Producent informuje, że sprzedano ich ponad milion sztuk. Dyski z rodzin Cheetah, Savvio i Constellation są wykorzystywane w serwerach, stacjach roboczych i macierzach dyskowych firm Dell, Fujitsu, Hitachi, IBM, LSI oraz NetApp.
Jednym z powodów, dla których firmy wybierają dyski wyposażone w sprzętowe szyfrowanie danych wbudowane w firmware dysku, jest chęć podwyższenia bezpieczeństwa danych oraz ułatwienie utylizacji zużytych napędów. Producenci chętniej korzystają z nich, gdyż przeniesienie zadania szyfrowania do wnętrza dysku zmniejsza prawdopodobieństwo naruszenia bezpieczeństwa danych. Obecnie standardowym algorytmem używanym do szyfrowania informacji w tych dyskach jest AES z kluczem o długości 128 bitów, ale najnowsze dyski (począwszy od Constellation 7200 obr./min) są już sprzedawane w wersji, która wykorzystuje AES z dwukrotnie dłuższym kluczem - 256 bitów. Modernizacja ta obejmie także inne dyski z wymienionych rodzin.
5 TB w jednej kasetce

Maksymalna przepustowość osiąga 240 MB/s, zatem wg Oracle napęd ten jest szybszy od 50 do 70% w porównaniu do obecnie sprzedawanych produktów klasy Enterprise. Dla porównania napęd LTO-5, stosowany w bibliotekach SL8500, dysponuje maksymalną pojemnością 1,5 TB i przepustowością 140 MB/s.
Na potrzeby tych napędów opracowano specjalną technologię produkcji taśmy, wykorzystującą warstwę magnetyczną wykonaną z nanocząsteczek barowo-ferrytowych (BaFe). Ważną zaletą tych cząsteczek, w stosunku do powszechnie stosowanych tlenków żelaza, jest brak korozji oraz niezmienność chemiczna w czasie, zatem kasetki zawierające taką taśmę powinny być bardzo trwałe. Produkcją kasetek i napędów zajmuje się firma FujiFilm.
Napęd ten może być wykorzystany w bibliotekach StorageTek SL8500 Modular Library System, które przy sprzętowej kompresji 2:1 będą pierwszym produktem storage, który skaluje się do pojemności 1 eksabajta. Biblioteki SL8500 można łączyć (do 10 sztuk) i zarządzać nimi jak pojedynczą biblioteką o pojemności 100 tysięcy slotów. Biblioteki te są przeznaczone do składowania danych z maszyn klasy mainframe oraz systemów otwartych, współpracują także z oprogramowaniem Oracle Secure Backup i Oracle Recovery Manager 11g, zintegrowanym z rozwiązaniami przetwarzania danych Oracle Exadata. Cena nowych napędów ani kasetek jeszcze nie została ujawniona.