Nowości storage

Przedstawiamy nowości w składowaniu danych - od superpojemnych dysków mechanicznych i nowych taśm magnetycznych, przez trwałe dyski klasy enterprise, aż do małych macierzy i nowych standardów pamięci półprzewodnikowych.

Mała macierz dla małych firm

Nowości storage
Firma Synology rozpoczęła sprzedaż nowej, niewielkiej macierzy dyskowej NAS DiskStation DS411slim. Jest to niewielkie urządzenie (ma wymiary 20x105x142mm), które sprawdzi się w małych firmach, oferując maksymalnie 4 TB pojemności. Macierz obsługuje do czterech dysków 2,5 cala, przy czym można skorzystać z konfiguracji RAID 5, RAID 5+gorąca rezerwa, RAID 6 oraz RAID 10, a także RAID 0 i JBOD. Deklarowana przez producenta prędkość zapisu to niecałe 107 MB/s, a odczytu - 48,6 MB/s przy konfiguracji z użyciem RAID 5. Macierz ta pobiera niewiele energii - obciążenie nie przekracza 17 W podczas pracy i mniej niż 10 W w stanie spoczynku, gdy napędy są nieaktywne. Sercem jest procesor taktowany zegarem 1,6 GHz wyposażony w 256 MB RAM oraz jeden gigabitowy port Ethernet. Dodatkowy dysk można podłączyć za pomocą dostępnego złącza eSATA. Dla użytkowników dostępne jest współdzielenie plików za pomocą CIFS i NFS - urządzenie jest wyposażone w serwer FTP oraz webowy, który umożliwia umieszczenie niewielkiej aplikacji, takiej jak firmowy intranet. Oprócz protokołów NAS dostępny jest także iSCSI (maksymalnie 10 celów), dzięki czemu taka macierz może pełnić zadanie centralnego storage’u dla bardzo małej firmy, ponadto do macierzy można podłączyć drukarkę USB, która zostanie udostępniona przez CIFS, LPR lub AppleTalk. Dodatkową opcją jest obsługa kamer monitoringu, działających z protokołem IP.

Dysk szyfruje dane

Nowości storage
Firma Seagate uzyskała amerykańską certyfikację Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) FIPS 140-2 dla swoich dysków Cheetah, Constellation, Savvio i Momentus. Certyfikacja na poziomie drugim oznacza, że oprócz szyfrowania danych za pomocą certyfikowanych algorytmów w urządzeniu wykorzystuje się dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne, na przykład plomby lub obudowę odporną na próby niezauważonego otwarcia. Według standardu, pozyskanie kluczy szyfrujących bez naruszenia zabezpieczeń jest niemożliwe.

Dyski te stają się coraz popularniejsze, ich sprzedaż potroiła się w ciągu ostatnich dwóch kwartałów. Producent informuje, że sprzedano ich ponad milion sztuk. Dyski z rodzin Cheetah, Savvio i Constellation są wykorzystywane w serwerach, stacjach roboczych i macierzach dyskowych firm Dell, Fujitsu, Hitachi, IBM, LSI oraz NetApp.

Jednym z powodów, dla których firmy wybierają dyski wyposażone w sprzętowe szyfrowanie danych wbudowane w firmware dysku, jest chęć podwyższenia bezpieczeństwa danych oraz ułatwienie utylizacji zużytych napędów. Producenci chętniej korzystają z nich, gdyż przeniesienie zadania szyfrowania do wnętrza dysku zmniejsza prawdopodobieństwo naruszenia bezpieczeństwa danych. Obecnie standardowym algorytmem używanym do szyfrowania informacji w tych dyskach jest AES z kluczem o długości 128 bitów, ale najnowsze dyski (począwszy od Constellation 7200 obr./min) są już sprzedawane w wersji, która wykorzystuje AES z dwukrotnie dłuższym kluczem - 256 bitów. Modernizacja ta obejmie także inne dyski z wymienionych rodzin.

5 TB w jednej kasetce

Nowości storage
Najnowszy napęd Oracle StorageTek T10000C dysponuje nieskompresowaną pojemnością 5 TB na jednej kasetce i jest szybszy o około 70% od podobnych napędów obecnie dostępnych w handlu. Napęd ten jest przeznaczony do pracy w tradycyjnych zastosowaniach typowych dla wielkopojemnych bibliotek taśmowych: archiwizacja danych, kopie bezpieczeństwa, odtwarzanie po awarii oraz zapewnienie ciągłości działania.

Maksymalna przepustowość osiąga 240 MB/s, zatem wg Oracle napęd ten jest szybszy od 50 do 70% w porównaniu do obecnie sprzedawanych produktów klasy Enterprise. Dla porównania napęd LTO-5, stosowany w bibliotekach SL8500, dysponuje maksymalną pojemnością 1,5 TB i przepustowością 140 MB/s.

Na potrzeby tych napędów opracowano specjalną technologię produkcji taśmy, wykorzystującą warstwę magnetyczną wykonaną z nanocząsteczek barowo-ferrytowych (BaFe). Ważną zaletą tych cząsteczek, w stosunku do powszechnie stosowanych tlenków żelaza, jest brak korozji oraz niezmienność chemiczna w czasie, zatem kasetki zawierające taką taśmę powinny być bardzo trwałe. Produkcją kasetek i napędów zajmuje się firma FujiFilm.

Napęd ten może być wykorzystany w bibliotekach StorageTek SL8500 Modular Library System, które przy sprzętowej kompresji 2:1 będą pierwszym produktem storage, który skaluje się do pojemności 1 eksabajta. Biblioteki SL8500 można łączyć (do 10 sztuk) i zarządzać nimi jak pojedynczą biblioteką o pojemności 100 tysięcy slotów. Biblioteki te są przeznaczone do składowania danych z maszyn klasy mainframe oraz systemów otwartych, współpracują także z oprogramowaniem Oracle Secure Backup i Oracle Recovery Manager 11g, zintegrowanym z rozwiązaniami przetwarzania danych Oracle Exadata. Cena nowych napędów ani kasetek jeszcze nie została ujawniona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200