Nowości: storage

Z dysku na Blu-Ray

Hitachi-LG Data Storage opracowała prototyp macierzy NAS z dyskami RAID, która zawiera także dwa sloty przeznaczone do zapisu danych na ośmiu dyskach optycznych Blu-Ray. Pamięć optyczna wykorzystuje nowy format BDXL i mieści do 1 TB danych w jednej kasetce. Standard BDXL został ratyfikowany w tym roku i oferuje 128 GB przestrzeni na dysku jednokrotnego zapisu i 100 GB na dysku wielokrotnego zapisu. Każdy dysk składa się z kilku warstw.

Prototypowy system wykonuje automatyczne kopie bezpieczeństwa, transferując przy tym rzadko wykorzystywane dane na dyski optyczne. Kasetki z nośnikami Blu-Ray zawierają znaczniki RFID do szybkiej identyfikacji nośnika. Odbiorcą docelowym mają być przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem wideo o wysokiej rozdzielczości, które mogą bardzo szybko utworzyć duże ilości danych. Jednocześnie część z tych danych będzie można po przetworzeniu "odłożyć na półkę". Technologia zaprezentowana przez Hitachi-LG na konferencji Ceatec w Japonii jest jeszcze prototypowa, dlatego nie ustalono dokładnej daty premiery nowego urządzenia ani jego ostatecznej ceny.

Nowa macierz Hitachi Data Systems

Firma Hitachi Data Systems zaprezentowała kontroler macierzowy klasy Enterprise. Hitachi Virtual Storage Platform ma zastąpić Universal Storage Platform V (USPV), obsługuje przy tym dyski 2,5 cala, 3,5 cala, SSD i SAS zamiast FC, wszystko w jednej półce dyskowej.

Nowy kontroler będzie mógł połączyć serwery, urządzenia sieciowe oraz macierze dyskowe różnych dostawców w jeden, łatwo zarządzany ekosystem. Oprócz wysokiej skalowalności, macierz ta będzie automatyzować alokację, obsługując thin provisioning, zarówno dla aplikacji przetwarzających dane strukturyzowane, jak i niestrukturyzowane. Dynamiczny provisioning działa na poziomie strony (42 MB danych), zatem w HDS VSP, pojedynczy wolumin może być składowany na dyskach różnych poziomów (tier) i rozmieszczony tam automatycznie dzięki śledzeniu metadanych przypisanych do pliku i danych blokowych. Dzięki tej technologii pojedynczy LUN może obejmować więcej niż jeden tier, poprawiając wydajność pracy aplikacji.

Autotiering działa tak sprawnie, że przy zastosowaniach, które dobrze nadają się do akceleracji, obserwuje się znaczący przyrost wydajności. Podczas testów przeprowadzonych w firmie Enterprise Strategy Group, migracja serwera Exchange 2003 do nowej macierzy przyniosła przyrost wydajności o 700%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200