Nowości: storage

Nowa macierz klasy midrange firmy IBM

Nowości: storage
Najnowszy produkt IBM w segmencie midrange to Storwize V7000, macierz w konfiguracji składającej się z 12 i 24 dysków oraz dwóch kontrolerów, która może się skalować do dziewięciu jednostek po 2U każda, obsługując do 240 dysków. Urządzenie obsługuje kompresję i wirtualizację, wprowadzając te opcje, które dotąd znajdowały się w macierzach klasy enterprise. V7000 umożliwia zastosowanie dysków o rozmiarze 2,5 cala, zarówno mechanicznych ATA (SATA), jak i półprzewodnikowych SSD. Macierz ta obsługuje automatyczne przenoszenie danych między poziomami storage (autotiering), wiele wstępnie ustawionych konfiguracji, thin provisioning, replikację kopii migawkowych, deduplikację oraz narzędzia do analizy wydajności.

Dzięki automatycznemu przenoszeniu danych między zasobami, najczęściej przetwarzane porcje danych są przenoszone do pamięci SSD. Według firmy IBM, przynosi to co najmniej dwukrotny wzrost wydajności.

Nazwa produktu pochodzi od firmy zajmującej się kompresją danych, kupionej niedawno przez IBM. Nowa macierz, wykorzystując zdobycze technologiczne kupionych niedawno firm, umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń storage o około 80% w stosunku do poprzedniej macierzy DS5000. Ponadto urządzenie to zawiera oprogramowanie SAN Volume Controler, dzięki czemu może zarządzać starszymi macierzami i ułatwia przeprowadzenie migracji. Cena V7000 zaczyna się od 55 tys. USD.

Interfejs trzy razy szybszy niż SAS

Nowości: storage
Firma OCZ Technology przedstawiła protokół interfejsu dyskowego, nazywany HSDL (High-Speed Data Link), który umożliwia pełniejsze wykorzystanie szybkich pamięci półprzewodnikowych w komputerach dużej mocy (HPC). Protokół ten został opracowany przez OCZ, gdyż obecne protokoły SATA i SAS bywają zbyt wolne i tworzą wąskie gardła, gdy za ich pomocą podłącza się dyski SSD. Nowy protokół umożliwi osiągnięcie pasma 20 Gbit/s na kanał.

HDSL jest standardem i umożliwia współpracę z różnymi urządzeniami, obecnie OCZ współpracuje z producentami sprzętu nad możliwie szerokim wykorzystywaniem tego protokołu. Do tego czasu razem z każdym dyskiem SSD (np. IBIS 3,5 cala SSD) sprzedawanym przez firmę dołącza się pojedynczy kontroler portu. Dostępne będą także czteroportowe karty dla tych użytkowników, którzy potrzebują większej pojemności i szerszego pasma.

Protokół HSDL będzie ponad trzy razy szybszy niż 6 Gbit/s SAS i sześciokrotnie szybszy niż dzisiejsze dyski SATA II (3 Gbit/s). Chociaż dzisiejsze dyski mechaniczne nie potrafią wysycić nawet 1,5 Gbit/s SATA, półprzewodnikowe moduły do 10 kanałów bezproblemowo wysycają całe pasmo 3 Gbit/s.

Chociaż dyski HSDL prawdopodobnie będą dość kosztowne i korzystają z własnościowego protokołu (co dodatkowo podwyższa ryzyko i koszty ze względu na zjawisko vendor lock-in) zapewnią bardzo wysoką wydajność. Docelowym klientem będą centra przetwarzania danych i komputery dużej mocy, gdyż zasoby storage łączone w ten sposób będą mogły dostarczyć wydajności wystarczającej do wysycenia większości magistral CPU.


TOP 200