Nowoczesna infrastruktura centrum danych

Systemy modułowe

Architektura modułowa z zasady ułatwia możliwość skalowania każdego systemu i zwiększa jego odporność na awarie. Jest ona wykorzystywana również w budowie elementów infrastruktury centrum danych, takich jak zasilacze UPS lub systemy klimatyzacji.

Dokładne oszacowanie zapotrzebowania na moc zasilania awaryjnego lub dopasowanie jej do zmieniających się wymagań modernizowanego centrum danych - są czasami trudne. Dobrym rozwiązaniem może wówczas być inwestycja w rozwiązanie modułowe. Warto tu zauważyć, że przeciążenie zasilaczy UPS powoduje skrócenie ich okresu trwałości, natomiast niedociążenie zmniejsza efektywność i powoduje wzrost strat energii. Dodatkowo, zasilacze UPS o modularnej konstrukcji z reguły pozwalają na wymianę modułów bez przerywania pracy, co zwiększa niezawodność systemu i ułatwia naprawę oraz serwis.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Polecamy 19 zasad bezpiecznego centrum danych

W porównaniu do klasycznych UPS o podobnej mocy, urządzenia modułowe są jednak droższe. Dlatego trzeba dobrze przeanalizować parametry planowanego centrum danych. Jeśli przewidywana jest jego stopniowa rozbudowa, to mniejszy, ale skalowalny system zasilania awaryjnego może się okazać lepszym i tańszym rozwiązaniem niż urządzenia UPS o przewymiarowanej mocy.

Również w systemach klimatyzacji na rynku dostępne są różne wersje konstrukcji o budowie modułowej. Można do nich zaliczyć szafy stelażowe ze zintegrowanymi systemami chłodzenia, oddzielne moduły chłodzące w formie szaf, które są instalowane w rzędach obok szaf serwerowych, lub urządzenia zintegrowane, określane czasem jako "data center in a box" (centrum danych w pudełku), które zawierają nie tylko serwery, pamięci masowe, elementy sieciowe i oprogramowanie, ale również własny system klimatyzacji. Zależnie od aplikacji, tego typu rozwiązania mogą również przynieść wymierne oszczędności, ograniczając koszty planowania, integracji i wdrożenia kompletnej infrastruktury.

Monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą fizyczną

Już od kilku lat producenci systemów tworzących infrastrukturę fizyczną centrum danych modyfikują i rozszerzają swoją ofertę o urządzenia do monitorowania parametrów środowiska, systemy wideo do nadzoru oraz oprogramowanie integrujące wszystkie elementy systemu i ułatwiające zarządzanie. Zastosowanie takich narzędzi pozwala na optymalizację posiadanych zasobów, zwiększanie efektywności oraz bezpieczeństwa i niezawodności funkcjonowania centrum danych. Rozwiązania takie z reguły udostępniają mechanizmy pozwalające na zdalne wykrywanie zjawisk grożących awarią systemu i szybką ich eliminację. Czasami umożliwiają też inwentaryzację zasobów. Z punktu widzenia administratorów wdrożenie takich systemów ma więc dużo ważnych zalet.

Konrad Wójcik,

Product Manager ds. IT w firmie Rittal

Obecne centra obliczeniowe wspierają ważne całościowe procesy przedsiębiorstw z coraz większą mocą. Zwiększa się nieustannie gęstość upakowania systemów komputerowych i rośnie moc procesorów. W rezultacie stale rośnie także wytwarzanie ciepła. Średnio połowa kosztów energii w centrach obliczeniowych przypada na infrastrukturę IT, a jedynie za drugą połowę odpowiadają serwery. Dlatego też przykładamy szczególną uwagę do energooszczędnych urządzeń chłodzenia, rozdziału energii oraz koncepcji regulacji i optymalizacji. Już dziś z pełną świadomością wymagania te realizujemy w oparciu o modułowe i skalowalne rozwiązania w systemie Rittal. Bardzo istotna jest dla nas kwestia redundancji i wydajności energetycznej każdego urządzenia, a nawet drobnych części instalacji. Szczególną zaletą technologii, jakie wdrażamy jest wysoka sprawność systemów. Pozytywnie wpływa na wydajność, a przez to redukuje koszty eksploatacji - przy zakładanej żywotności urządzeń równej 15 lat, to nie koszty zakupu stają się istotne, lecz koszty zużytej energii. Możemy już dziś realizować aplikacje opierające się na chłodzeniu swobodnym DFK, pośrednim chłodzeniu Kyoto Cooling KC, geotermii, adsorpcyjnym wytwarzaniu zimna czy też paliwowych ogniwach wodorowych.

Artykuł pochodzi z dodatku specjalnego Networld Guide 01/2012.


TOP 200