Nowoczesna infrastruktura centrum danych

Optymalna temperatura

Według standardów TIA opublikowanych w 2005 r., optymalny zakres temperatur w centrum danych to 20-25 oC. Ale jak wynika z praktycznych testów przeprowadzonych m.in. przez Intela, utrzymywanie takiej temperatury to obecnie wymaganie zdecydowanie przestarzałe. Typowe, oferowane na rynku masowym serwery mogą pracować w temperaturach sięgających nawet 35 st. C - bez negatywnego wpływu na ich działanie i niezawodność. Dlatego projektując nowoczesne centrum danych, warto rozważyć możliwość istotnego podniesienia poziomu temperatury, bo to pozwala na istotne oszczędności w zużyciu energii przez systemy chłodzenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w centrum danych o klasycznej architekturze, jest to często trudne w realizacji. Tego typu rozwiązanie można jednak łatwo wykorzystać w systemach chłodzenia precyzyjnego lub przynajmniej zapewniających dobrą kontrolę i izolację korytarzy powietrza gorącego i zimnego.

Chłodzenie swobodne (free cooling)

W klasycznych centrach danych stosowany jest zamknięty obieg powietrza lub innych czynników chłodzących. Według obecnych standardów, wykorzystanie obiegu otwartego jest bardziej efektywne. Możliwość chłodzenia za pomocą zewnętrznego powietrza, zależy oczywiście od lokalnych warunków klimatycznych. W polskich warunkach jest to metoda warta stosowania, bo w praktyce może dobrze funkcjonować przez większość dni w roku, zwłaszcza w przypadku, gdy temperatura pracy urządzeń w centrum danych zostanie zwiększona zgodnie z wcześniej przedstawionymi zaleceniami.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Polecamy Serwery "zombie" w centrum danych

Nowoczesna infrastruktura centrum danych
Należy sobie jednak zdawać sprawę, że chłodzenie swobodne wymaga modyfikacji systemu doprowadzania powietrza, a także instalacji dodatkowych elementów zabezpieczających, takich jak: filtry zanieczyszczeń, urządzenia do kontroli i modyfikacji poziomu wilgotności, czujniki temperatury oraz system umożliwiający zarządzanie infrastrukturą, który w razie pojawienia się takiej potrzeby - będzie automatycznie uruchamiał rezerwowe mechanizmy chłodzenia.

A jak wynika z wyników przeprowadzonego przez Intela eksperymentu, wykorzystanie chłodzenia swobodnego pozwala na obniżenie zużycia energii nawet o 74%. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to więc opcja warta rozważenia.

Optymalizacja systemu dystrybucji zasilania

Minimalizacja strat w systemie dystrybucji energii może przynieść istotne oszczędności, bo należy sobie zdawać sprawę, że transformatory, jednostki PDU do dystrybucji zasilania oraz zasilacze UPS mogą powodować znaczne straty energii. Dobre zaplanowanie systemu - pozwalające na eliminację liczby transformatorów, skrócenie długości linii przesyłowych oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń o zwiększonej efektywności - z reguły umożliwia uzyskanie oszczędności w kosztach eksploatacji. Modernizując lub budując nowe centrum danych, warto zainwestować w urządzenia nowej generacji, choć na zwrot nakładów trzeba będzie zaczekać kilka lat.


TOP 200