Nowe technologie zachwieją pozycją wielkich dostawców IT

Internet rzeczy przyniesie wielką zmianę, a rynek IT zostanie na nowo zdefiniowany przez tanie technologie sensoryczne i robotyczne. Dzisiejsi czołowi dostawcy rynku IT mogą mieć poważne kłopoty, jeśli nie dostosują się do zmiany.

Podczas odbywającej się na początku października konferencji Symposium ITxpo w Orlando, na Florydzie, analitycy firmy doradczej Gartner wywrócili do góry nogami to, co wszyscy dotychczas uznawali za oczywiste. Ich wnioski, choć mało optymistyczne dla specjalistów i dostawców w branży IT, pozwolą lepiej przygotować się na wielkie zmiany.

Zdaniem analityków Gartnera, czeka nas eksplozja danych skutkująca zalewem informacji, towarzystwo wszechobecnych czujników, nieodwracalne zmiany w związku z upowszechnieniem druku 3D i zastępowanie człowieka przez inteligentne urządzenia.

Specjaliści i dyrektorzy ds. IT, którzy nie przystosują się do nowych warunków, staną się kustoszami przestarzałych systemów wewnętrznych. A firmy, które nie dostosują się i nie wdrożą odpowiednich zmian, staną w jednym rzędzie z Kodakiem, Blackberry i Wangiem – tymi, którzy zniknęli, bo zbyt późno zdali sobie sprawę z nowego układu sił w świecie technologii.

Już w 2014 r., za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln USD, co będzie stanowić 3,6-proc. wzrost w skali roku. Niestety, prognozowane wzrosty niekoniecznie stanowią dobrą wiadomość dla znanych firm dostarczających rozwiązania IT. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Gartner wśród dyrektorów ds. IT, ok. dwie trzecie z nich do 2017 r. planuje zmienić swoich głównych dostawców.

„Większość dużych firm nie jest w stanie utrzymać pozycji dominującej na rynku w dwóch następujących po sobie generacjach technologicznych” – twierdzi Peter Sondergaard, dyrektor ds. badań Gartnera. „Wielu dostawców z dzisiejszej czołówki, takich jak Cisco, Oracle czy Microsoft, może stracić pozycję lidera w obliczu upowszechnienia się gospodarki cyfrowej”.

Podczas konferencji analitycy Gartnera nakreślili wizję przyszłości, w której główną siłę napędową stanowią tanie technologie sensoryczne i robotyczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200