Nowe serwery w firmie hostingowej

W środowiskach testowych działa Windows Server wirtualizowany za pomocą XEN-HVM (Hardware-assisted virtualization). Po udanym wdrożeniu środowiska linuksowego hostującego oprogramowanie Windows, zaplanowano wykonanie, przetestowanie i wdrożenie do eksploatacji analogicznego modelu dla potrzeb wysoko dostępnego środowiska windowsowego, opartego na Microsoft Hyper-V

Całe wdrożenie zajęło kilka tygodni, wliczając w to również opracowanie, przetestowanie i wdrożenie procedur odzyskiwania po awarii (Disaster Recovery) oraz ciągłości działania (Business Continuity). Sam etap instalacji i konfiguracji sprzętu oraz oprogramowania zajął około 2 tygodni. W tym czasie zainstalowano oprogramowanie hypervisorów i węzłów klastra. Po konfiguracji macierzy, przełączników i routerów, uruchomieniu oprogramowania zarządzającego i monitorującego, inżynierowie przystąpili do konfiguracji zróżnicowanych środowisk VPS na potrzeby świadczonej przez firmę usługi SPEChosting, polegającej na możliwość obsługi niestandardowych platform programowania. W tym etapie przygotowano narzędzie do migracji klastra webowego (wykorzystane zostały narzędzia systemowe oraz własne skrypty napisane na potrzeby tego projektu), a następnie zmigrowano klaster do nowego środowiska. Testy platformy trwały tydzień, wykorzystano do tego celu autorskie narzędzia wspomagające symulację awarii i ich monitorowania.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

"Testowaliśmy macierze, w tym awaryjne przełączanie pomiędzy nimi (tryb HA), testowaliśmy odbudowę RAID i odporność na zaniki zasilania. Wykonaliśmy też testy migracji <<live>> serwerów wirtualnych.

W kolejnym etapie opracowaliśmy procedury Disaster Recovery i Business Continuity, wraz z procedurami wykonawczymi. Opracowane procedury zweryfikowaliśmy następnie na podstawie scenariuszy awarii.

Po pomyślnej weryfikacji mogliśmy finalnie zsynchronizować dane, przetestować ich spójność i przełączyć system w tryb produkcyjny. Obecnie świadczymy usługi na nowej platformie, w bliskiej przyszłości zaoferujemy klientom usługi w modelu cloud computing" - mówi Tomasz Dwornicki, wiceprezes ds. technicznych Hostersi sp. z o.o.


TOP 200