Nowe serwery w firmie hostingowej

W hostingu serwery są jednym z najważniejszych elementów infrastruktury usługowej i każde wdrożenie wpływa na świadczone usługi. Przedstawiamy wdrożenie nowych serwerów w firmie Hostersi.

Firma Hostersi jest dostawcą kompleksowych rozwiązań hostingowych - od doradztwa, poprzez wdrożenie hostingu i zarządzanie serwerami, aż po optymalizację wydajnościową i wykonywanie testów bezpieczeństwa zasobów informatycznych. Jako jedna z niewielu firm hostingowych w Polsce jest dostawcą hostingu specjalizowanego - związanego z hostingiem danych osobowych (spełnia wysokie wymagania Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) czy z hostingiem serwisów WWW i aplikacji w trakcie kampanii reklamowych. Klientami Hostersów są m.in. urzędy administracji publicznej (Urząd m.st. Warszawy, Urząd Miasta Gdańska), banki i instytucje finansowe (Getin Holding, Citibank Handlowy, Kredyt Lease, BZ WBK), agencje interaktywne (OS3 multimedia, Ogilvy One, Tequila Polska). Przedsiębiorstwo posiada własną serwerownię, zlokalizowaną w Rybniku.

Jakie serwery tam pracują?

Środowisko obejmuje w sumie 30 maszyn marki Thomas Krenn (SC815, SC813, SC825 i SC 826) - 9 tworzy klaster webowy, a pozostałe używane są jako platforma wirtualizacyjna.

Wdrożenie przeprowadzone razem z firmą Thomas Krenn miało na celu utworzenie nowego produkcyjnego środowiska usługowego VPS. Do budowy tego środowiska wykorzystano w sumie 30 maszyn marki Thomas Krenn. Spośród nich 9 tworzy klaster webowy, a pozostałe używane są jako platforma wirtualizacyjna przy wykorzystaniu narzędzi open source - jest to hypervisor XEN w wersji 4.0. We wdrożeniu wykorzystano głównie platformy SC815, SC813, SC825 i SC 826 oraz na potrzeby backupów SC846. Wszystkie maszyny oparte są o wielordzeniowe procesory Intela. Uzupełnieniem infrastruktury sprzętowej jest Intel Modular Server firmy Thomas Krenn, co umożliwia tworzenie prywatnych chmur. Firma zamierza niebawem zaoferować klientom rozwiązanie .

Zobacz również:

Infrastruktura składowania danych jest już gotowa do nowych usług. Sieć LAN i SAN opiera się na redundantnych macierzach, które połączone są ze sobą bezpośrednio poprzez interfejsy FibreChannel. Połączenie z węzłami realizowane jest za pomocą protokołu iSCSI.

W kilku etapach

W firmie wykorzystywano dotąd jedynie klaster webowy, który został zmodernizowany do nowych serwerów. Zadaniem klastra jest hostowanie małych serwisów WWW oraz obsługa niewielkiego hostingu współdzielonego. Na większości maszyn firma wykorzystuje produkcyjnie oprogramowanie open sourceLAMP (Linux, Apache, MySQL i PHP), z kolei na serwerach VPS zastosowane oprogramowanie zależy od wymagań klienta.


TOP 200