Nowe rozdanie w technologii

Rok technologii

Najważniejszymi nowościami sprzętowymi zaakceptowanymi przez rynek w ub.r. były urządzenia łączące funkcje przełącznika i routera (operujące zarówno w drugiej, jak i trzeciej warstwie modelu sieciowego OSI). Część producentów proponuje nawet urządzenia klasyfikujące pakiety według informacji zapisanych w czwartej warstwie sieciowej.

Technologią czekającą przez cały rok na upowszechnienie na rynku był Gigabit Ethernet. Chociaż zatwierdzona jest już specyfikacja umożliwiająca przesyłanie danych z szybkością 1 Gb/s okablowaniem światłowodowym, to nadal brakuje standardu pozwalającego komunikować się w tej technologii z użyciem kabli miedzianych. Oprócz wysokiej ceny rozwiązań gigabitowych jest to jeden z czynników znacznie ograniczających zastosowanie tej technologii. Niemniej rok 1998 był pierwszym, w którym w Polsce zaimplementowano pierwsze rozwiązania oparte na Gigabit Ethernecie. Coraz częściej wygrywa on rywalizację z technologią ATM, która jeszcze przed 2 laty była jedynym rozsądnym wyborem jako szkielet szybkich sieci lokalnych (z emulacją LANE).

Wbrew oczekiwaniom rok 1998 nie przyniósł opracowania jednego standardu technologii agregowania łączy, umożliwiającej równoległe łączenie kilku portów przełączników sieciowych w celu osiągnięcia zwielokrotnionej przepustowości. Rozwiązanie to jest najprostszym panaceum na zatłoczone szkielety sieci budowane w technologii 100 Mb/s i 1000 Mb/s. Niestety, producenci sprzętu sieciowego stosują różne, niezgodne rozwiązania. Jedynymi firmami, które uzgodniły standard agregacji, są Cisco i Intel korzystające z technologii EtherChannel.

"Wielkimi oczekującymi" w 1998 r. były protokoły IEEE 802.1q i 802.1p. Mimo ich standaryzacji, na rynku nie pojawiły się kompleksowe rozwiązania budowane z ich wykorzystaniem. Protokoły te pozwolą m.in. budować sieci "czułe" na typ przesyłanych pakietów sieciowych. Po dokonaniu takiego rozróżnienia będą zdolne podjąć decyzję, czy dany pakiet ma być przesłany szybciej, czy ma czekać w kolejce przepuszczając pakiety o wyższym priorytecie, np. wrażliwe na opóźnienia pakiety aplikacji multimedialnych.

Ubiegłorocznym standardem stało się zarządzanie pracą urządzeń sieciowych za pośrednictwem przeglądarek internetowych i interfejsów zarządzania opartych na protokole HTTP.

Wielką przegraną 1998 r. (przynajmniej w Polsce) jest technologia HSTR (High Speed Token Ring), umożliwiająca budowanie sieci Token Ring, pracujących z szybkością 100 Mb/s (dotychczas o szybkości 4 i 16 Mb/s). Według informacji firmy Olicom, jednego z głównych dostawców tej technologii, żaden z jej polskich klientów nie zdecydował się na migrację do nowego rozwiązania. W ubiegłym roku z poparcia HSTR zrezygnowała także firma Cisco.

Systemy operacyjne

Chociaż popularność systemu Windows NT w skali globalnej zaczęła rosnąć jeszcze w 1997 r., to w Polsce rozkwit instalacji tego systemu przypadł właśnie na ubiegły rok. System ten popularyzuje się zarówno na serwerach, jak i stacjach roboczych. Coraz częściej polska wersja Windows NT Workstation 4.0 zastępuje wykorzystywany dotychczas na stacjach roboczych system Windows 95.

Niemniej Windows NT nie może na razie zagrozić wyjątkowo silnej w Polsce pozycji konkurencyjnego systemu sieciowego firmy Novell. W ubiegłym roku wprowadziła ona na rynek wiele nowych produktów, z których niewątpliwie najważniejszym dla polskich klientów był system NetWare 5. Mniejsze zainteresowanie natomiast wywoływały popularne na Zachodzie - NDS for NT -usługi katalogowe NDS przeznaczone dla systemu Windows NT. Być może wynika to z faktu ograniczonej liczby klientów, mających mieszane środowisko Windows NT i NetWare.

Ubiegły rok był też przełomowy dla bezpłatnego konkurenta systemów Novella i Microsoftu. Linux, system operacyjny rozwijany przez ochotników z całego świata, wzbudzał powszechne zainteresowanie zarówno użytkowników indywidualnych, jak i dużych korporacji szukających oszczędności w kosztach licencji systemu i pracujących na nim aplikacji. Chociaż także w Polsce było głośno o Linuxie, to nie doczekał się on na razie ciekawych, komercyjnych zastosowań. W naszym kraju wykorzystywany jest przede wszystkim jako darmowa platforma do realizowania serwisów www . Główną przeszkodą w jego popularyzacji jest brak należytego wsparcia technicznego - zarówno od strony przygotowania i realizacji wdrożenia, jak i serwisu posprzedażnego.


TOP 200