Nowe produkty SDN w ofercie Cisco

Cisco poszerza ofertę SDN (sieci, którymi zarządza oprogramowanie) o duży przełączniki klasy "data center" i kontroler SDN. Firma informuje, że są to produkty wpisujące się w strategię ONE. Zakłada ona, że większością elementów tworzących sieć komputerową będzie można sterować przez zunifikowany interfejs, używając do tego celu odpowiedniego oprogramowania.

Nowy przełącznika Nexus 6000 będzie dostępny w dwóch wersjach: Nexus 6004 (wysokość 4 RU) i Nexus 6001 (wysokość 1 RU). Model 6004 (przetwarzający pakiety w warstwie drugiej oraz trzeciej) może obsługiwać od 48 do 96 portów 40 Gb/s. Przełącznik może też obsługiwać 384 porty 10 Gb/s lub 1536 portów Gigabit Ethernet (po dołączeniu jednostki rozszerzającej FEX).

Model Nexus 6001 prezentuje się skromniej - może obsługiwać 48 portów 10 Gb/s i cztery porty 40 Gb/s. Oba przełączniki przełączają pakiety z jednego portu na drugi w czasie krótszym niż jedna mikrosekunda i są w stanie wesprzeć nawet do 75 tys. wirtualnych maszyn. Cisco wyposażył je też w mechanizm tunelowania FCoE (Fibre Channel over Ethernet; dotyczy portów 40 Gb/s).

Parametrami podobnymi do tych, jakie oferują przełączniki Nexus 6000, mogą się obecnie pochwalić na rynku takie produkty, jak przełączniki linii 7000 firmy Arista, przełączniki linii Force10 firmy Dell czy przełączniki QFabric firmy Juniper.

Kolejna nowość to oprogramowanie ONE Controller (kontroler SDN), które można instalować na standardowym serwerze x86. Rozwiązanie może sterować pracą wszystkich sieciowych urządzeń Cisco obsługujących technologię SDN, wykorzystując do tego celu interfejsy API (onePK, OpenFlow, REST, Java i inne), które obsługują dane wymieniane między aplikacjami SDN i urządzeniami sieciowymi.

Przełącznik Nexus 6004 kosztuje od 40 tys. USD (12 portów 40 Gb/s) do 195 tys. USD (48 portów 40 Gb/s). Ceny rozwiązań Cisco ONE Controller i Nexus 6001 zostaną podane w chwili wprowadzenia produktów na rynek, co ma nastąpić w drugim kwartale tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200