Nowe nazewnictwo standardów Wi-Fi

W bezprzewodowych sieciach LAN mamy małą rewolucję. Wi-Fi Alliance zmieniło bowiem system nadawania nazw standardom Wi-Fi, zastępując stosowany do tej pory schemat 802.11 prostszymi nazwami, takimi jak Wi-Fi 6, Wi-Fi 5, Wi-Fi 4, itd.

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że nazwy poszczególnych generacji technologii Wi-Fi zawierały zawsze wyrażenie 802.11. Wi-Fi Alliance (czyli organizacja promująca sieci WLAN i akceptująca standardy obowiązujące w tym obszarze przemysłu IT) uznała, że jest to zbyt zawiły i mało czytelny schemat i zaproponowała bardziej przejrzystą metodę nadawania nazw różnym standardom Wi-Fi.

I tak nazwy standardów stosowanych w tym środowisku sieciowym zawierać będą zawsze wyrażenie Wi-Fi do którego dodana zostanie liczba informująca nas o tym, z jaką technologią mamy do czynienia. I tak jeden z najnowszych standardów WLAN noszący nieco zawiłą nazwę 802.11ax będzie się teraz nazywać Wi-Fi 6.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Nazwy poprzednich standardów Wi-Fi też się zmieniają. Zamiast standard 802.11ac będziemy teraz mówić standard Wi-Fi 5. Wyrażenie standard 802.11n też znika - teraz jest to standard Wi-Fi 4. Trzeba przyznać, że jest to dużo prostszy schemat mówiący nam np. od razu tym, które standard Wi-Fi jest najnowszy.

Na rynku pojawiły się już pierwsze produkty Wi-Fi, które są oznakowane zgodnie z nowym schematem nazw. Są to np. routery Wi-Fi, na których znajdziemy naklejkę informującą nas o tym, że dane urządzenie wspiera standard Wi-Fi 6 (czyli standard 802.11ax).

Nowa terminologia będzie również zastosowana w procesie certyfikowania przez Wi-Fi Alliance produktów obsługujących bezprzewodowe sieci LAN. I tak począwszy od przyszłego roku na każdym produkcie spełniającym wymagania stawiane przez standard 802.11ax znajdziemy naklejkę Wi-Fi CERTIFIED 6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200