Nowa generacja WAN

Co wybrać?

Wybranie odpowiedniej opcji łączności zależy od identyfikacji potrzeb i polega na dopasowaniu do nich odpowiedniego produktu. Każda firma powinna znać swoje potrzeby przez podjęciem decyzji o inwestycji. Czy ma sens porównanie technologii VPLS (MPLS/VPN) z OTV?

Na pozór różnice są niewielkie - VPLS pracuje poprzez sieć MPLS lub IP, natomiast OTV wyłącznie poprzez sieć IP. Występują jednak spore różnice w funkcjonalnościach oraz kompleksowości między tymi technologiami transportu warstwy L2.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami

VPLS od dłuższego czasu jest na rynku i zastępowała przełączniki L2 (ATM, Frame Relay) routerami. Była popularna do czasu, gdy dostawcy rozwiązań L3 rozpoczęli modernizację własnych rozwiązań MPLS/VPN. Klienci potrzebowali prostego rozwiązania transportu L2, łatwego we wdrażaniu. Dostawcy wdrożyli więc dodatkowo architekturę pełnej chmury dla wirtualnych przewodów, dynamiczne uczenie się MAC adresów, autoodkrywanie - i nowa technologia konkurencyjna dla VPLS była gotowa.

Polecamy ROVER - prosty sposób na słabość BGP?

Jest jeszcze jedna istotna różnica między OTV a VPLS. VPLS bazuje na transporcie MPLS. Jeżeli zamierzamy wykorzystać infrastrukturę IP, musimy skonfigurować tunel MPLS over GRE, zanim skonfigurujemy VPLS. OTV realizuje transport na zasadzie enkapsulacji ramek w datagramach UDP. Konieczne jest także wykorzystanie ruchu multicast w transportowym szkielecie IP. Jeżeli infrastruktura WAN nie wspiera ruchu IP multicast, konieczna będzie realizacja tuneli IP over GRE.

Technologii łączenia zdalnych lokalizacji przez WAN jest więcej - warto wymienić dodatkowo: A-VPLS, TRILL, BGP MPLS oparty na MAC VPN (Juniper), EtherIP (F5). W przypadku rozszerzenia sieć Ethernet poprzez WAN organizacje, które zainwestowały w urządzenia Cisco zdecydują się raczej na technologię OTV. Łatwość zarządzania i kompleksowość zdecyduje o wyborze oferty Cisco OTV. Firmy, które nie chcą lub nie zamierzają inwestować w technologię Cisco, powinny skorzystać z rozwiązań VPLS. Ta technologia będzie też wygodniejsza w przypadku wdrożonej już implementacji MPLS w sieci WAN.

Myśląc o modyfikacji WAN, warto zapoznać się z koncepcją wirtualizacji łączy (liderem w jej promowaniu jest Talari Networks). Wirtualizacja ma zrewolucjonizować koszty WAN w przedsiębiorstwie. Umożliwia wykorzystanie wielu połączeń WAN w celu uzupełnienia lub zastąpienia prywatnych łączy. Urządzenia realizujące zadania wirtualizacji WAN używają algorytmów pozwalających na dynamiczną, przeprowadzaną w czasie rzeczywistym, inżynierię ruchu. Ma to rozwiązać problemy nie tylko awaryjności łączy, ale także te związane z zatorami. Dzięki agregacji łączy możemy uzyskać większą przepustowość - przy niższym koszcie dzierżawy. Wirtualizacja WAN uzupełnia optymalizację WAN. Oba procesy mogą być przezroczyste dla infrastruktury sieciowej.

MPLS czy internet (z wirtualizacją WAN)?

• Zwolennicy MPLS dowodzą, że operatorzy, którzy oferują prywatne sieci MPLS zazwyczaj zobowiązują się do zachowania 100% dostępności ich sieci szkieletowej. Dodatkowo nakładają rygorystyczne wymagania dotyczące jakości na powiązanych z ich siecią partnerów lub operatorów, więc jakość w relacji end-to-end może być zagwarantowana z góry.

Współczynnik niezawodności jest jednak tylko wstępem do tego, by stwierdzić, że zastosowana technologia może zostać uznana za standard dedykowany rozwiązaniom dla przedsiębiorstw. Większym wyzwaniem są problemy pojawiające się przy elementach jakości sieci - opóźnienia, straty pakietów, zmienność opóźnień, itp. MPLS, zachowując poprawne wartości tych parametrów, pozwala na skuteczne przenoszenie siecią każdej usługi, nawet tej najbardziej wrażliwej.

Niezbędny jest też kompleksowy nadzór nad siecią przedsiębiorstw, a klienci mogą polegać na narzędziach MPLS - służących do śledzenia oraz przewidywania poziomów wykorzystania infrastruktury i spadków wydajności w odniesieniu do przepustowości oraz aplikacji. Umożliwia to na efektywne rozwiązywanie problemów oraz eliminuje konieczność naprawy każdego problemu przez przydział dodatkowej przepustowości w sieci po omacku - w nadzieję na poprawę.

Wreszcie propagatorzy MPLS zwracają uwagę, że potrzeby aplikacji pracujących w chmurach do efektywnej komunikacji przez WAN, będą coraz bardziej ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze infrastruktury. Właśnie to ma decydować o sile MPLS VPN.

• Z kolei zwolennicy internetu (i jego ekonomii) zwracają uwagę, że Internet jest szybki, tani, a liczba dostawców usług wielka. Współzawodnictwo między tymi ostatnimi narasta, więc można spodziewać się zwiększania przepustowości łącz oraz niższego kosztu zakupu Mb/s. Dostawcy zmierzają do dostarczenia usług praktycznie w każde miejsce. Prywatny WAN wykorzystujący MPLS lub dzierżawione łącze w kontekście ponoszonych przez nabywcę kosztów i dostępności, prezentują się nie najlepiej.

Rzeczywiście prosty dostęp do Internetu nie wspiera QoS, a jego niezawodność to nie cztery dziewiątki, czyli 99,99% dostępności w skali roku. Bliżej mu raczej do dwóch dziewiątek (99%). Niezawodność w tym kontekście oznacza dostępność sieci, przy której pakiety osiągają miejsce przeznaczenia bez znaczących opóźnień lub strat, które mogłyby wpływać na wydajność aplikacji lub komfort pracy użytkownika.

Rozwiązaniem tych problemów ma być wirtualizacja WAN. Pojedyncze łącze pomiędzy dwoma lokalizacjami staje się wąskim gardłem, w którym występują zatory i straty pakietów. Wirtualizacja to więcej połączeń sieciowych w każdej lokalizacji i precyzyjne monitorowanie wydajności każdej ścieżki. Połączenia przez Internet są typowo szybsze i tańsze niż wykorzystanie infrastruktury MPLS, a po zastosowaniu wirtualizacji WAN mają być też pewne i przewidywalne. Dzięki integracji łączy WAN od dostawców, otrzymuje się także większą przepustowość. Dodatkowym atutem koncepcji (niewątpliwie mającej wiele wspólnego z cloud computing) ma być elastyczność w dodawaniu kolejnych połączeń WAN i możliwość migracji do nowszych technologii dostępowych, gdy tylko będą dostępne.


TOP 200