Novell SLES 11 - dojrzała platforma serwerowa

System cpuset, używający cgroups, jest nowym mechanizmem stosowanym do dzielenia zasobów poprzez partycjonowanie CPU i zasobów pamięci w oddzielne grupy. Procesy przebiegające wewnątrz jednej z grup nie mogą zadziałać na innych CPU (rdzeniach), nienależących do tej cpgroup. Pozwala to administratorowi przypisywać aplikacje do specyficznego rdzenia CPU.

Novell SLES 11 - dojrzała platforma serwerowa

SLES 11 – okno instalatora

Narzędzie wierszy komend, o nazwie cset, jest używane do tworzenia i modyfikowania grup cpuset. Podczas testów mechanizm ten istotnie ograniczał użycie jednostek CPU do tych administracyjnie wyznaczonych, kiedy proces przebiegał wewnątrz jednego z zestawów CPU. Można było nawet przesuwać już uruchomione procesy do jakiegoś zestawu, w celu ograniczenia ich dostępu do określonych rdzeni CPU serwera.

Kolejny mechanizm, "Swap-over NFS", pozwalał na przydzielanie pamięci wymiany (pamięci wirtualnej) do współdzielonej NFS, zamiast na dysk lokalnej maszyny. Pozwala to na korzystanie z olbrzymich zasobów NFS.

Novell zamieścił w pakiecie także pewne próbne kody (prelease), aby udostępnić użytkownikom możliwość przyjrzenia się im w wersji “preview". Są to ext4 (następca systemu plików ext3), eCryptfs (szyfrowany system plików zgodny z POSIX), iSNS (Internet Storage Naming Service) i Hot Add Memory (dotyczy tylko specyficznego sprzętu - nietestowane).

Krzywa wydajności

Do oceny wydajności użyto opartego na Javie narzędzia SPECjbb2005, które symuluje transakcje biznesowe. Testy uruchamiano na natywnym systemie operacyjnym, pracującym bezpośrednio na sprzęcie serwerowym. Wydajność oceniano dla różnych scenariuszy wirtualizacji.

W testach wydajności natywnej konieczne było skorzystanie z niższej wersji Java (1.5) - system SLES 11 ma preinstalowaną nowszą wersję 1.6 - aby uzyskać wyniki porównywalne do wcześniejszego testu SLES 10 (wykorzystuje Java 1.5). Po kilku testach z użyciem SPECjbb2005, SLES 10.2 z Java 1.5 osiągał średnią wydajność 33 396 operacji bazowych na sekundę (bops), natomiast SLES 11 wykazał się średnią 30 065 bopsów. Nominalnie niższa wydajność jest prawdopodobna, ponieważ SLES 11 stosował domyślny system plików ext3, który jest wolniejszy niż reiserfs (domyślny system plików w SLES 10).

Java 1.6 dostarczana z SLES 11 zapewniała trochę większą wydajność - 42 481 bopsów. Testów natywnych z Java 1.6 nie przeprowadzono na SLES 10.2, tak więc nie ma tu punktu odniesienia.


TOP 200