Notes w Atlasie

W projektowaniu tych funkcji wykorzystano narzędzia Lotus Designer, Lotus Components i mechanizmy OLE, dzięki którym użytkownicy uzys-kali możliwość eksportu danych do MS Office. Z aplikacji ogółem korzysta ok. 60 użytkowników. Aplikacje są posadowione na dwóch maszynach IBM Netfinity 5500 Pentium III Xeon oraz IBM xSeries 232, każda z dwoma procesorami Pentium III Xeon i 1 GB RAM. Serwerami zarządza Windows NT 4.0 oraz Linux Red Hat 7.2 Lotus Domino Application Server. Każdy użytkownik, pracujący w terenie, replikuje dane w trybie offline co najmniej raz w tygodniu.

Czas trudnych decyzji

Systemy oparte na Lotusie są cały czas rozwijane. W ciągu najbliższego miesiąca wybranym klientom Atlasa zostaną przekazane do testowania nowe funkcje, umożliwiające elektroniczne składanie zamówień i wgląd w historię kredytową. Informatycy rozważają również opracowanie funkcji, które umożliwiłyby klientom nadzór nad terminowością dostaw. "Dziś trzeba klientom zaoferować coś więcej niż tylko czysty produkt. Właśnie dlatego spółka angażuje takie środki w rozbudowę sieci doradztwa. Staramy się umożliwić także klientom dostęp do niektórych danych z naszych systemów" - mówi Maciej Światczak, współautor aplikacji.

Jednym z przykładów oferowania wartości dodanej jest najnowszy projekt, wykonany w Grupie Atlas. Firma stworzyła aktualizowany codziennie wortal tematyczny z informacjami, zwią- zanymi z budownictwem, pod nazwą Dziennik Budowy. Na stronach WWW są zamieszczane artykuły o charakterze poradnikowym oraz pojawiają się prognozy pogody (bardzo istotne w branży budowlanej).

W skromnym gronie

Wszystkie zadania wykonuje 5-osobowy dział informatyki. "Zaprojektowanie tych funkcji w systemie ERP wymagałoby mnóstwa czasu i kosztowałoby fortunę. Oczywiście, systemy ERP dają o wiele szersze możliwości, jednak część funkcji może być z powodzeniem realizowana w Lotus Domino. Rozwiązanie to zresztą świetnie współpracuje z systemem ERP" - mówi Bogusław Święcicki. Na pewno do systemu JD Edwards zostaną przeniesione funkcje związane z gospodarką materiałową, magazynową i transportem. Co do reszty w Atlasie nie podjęto jeszcze decyzji. Czas rozstrzygnięć zbliża się wielkimi krokami. Na przyszły rok wyznaczono już termin wdrożenia systemu centralnej sprzedaży opartego na JD Edwards.

Zapis projektu

Projekt: Rozwój aplikacji Lotus Domino zarządzających kontaktami z klientami, nadzorujących transport i realizację zleceń

Liczba użytkowników: 60 osób

Technologie: Lotus Domino 5.0; Windows NT 4.0 Lotus Domino Enterprise 5.09; narzędzia Lotus Designer, Lotus Components oraz mechanizmy OLE Linux Red Hat 7.2 Lotus Domino Application Server, IBM Netfinity 5500 M20 z 2 procesorami Pentium III Xeon 1 GB RAM, IBM xSeries 232 z 2 procesorami Pentium III 1,26 GHz/133 MHz

Czas realizacji: Aplikacje rozwijane są w sposób ciągły od ponad 3 lat

Wykonawca: Pracownicy działu informatyki Grupy Atlas

Kierownik projektów: Bogusław Święcicki, dyrektor ds. systemów informacyjnych w Grupie Atlas


TOP 200