Niezależny Uniface

Opracowanie sterowane modelem

Metodyka użyta w narzędziu Uniface polega na definiowaniu modelu aplikacji i wielokrotnym korzystaniu z elementów (obiektów aplikacji) określonych w modelu. W skład modelu wchodzi zarówno model danych, reguły działania przedsiębiorstwa (business rules), jak i obiekty globalne oraz kod przetwarzania. Celem budowy modelu jest zapisanie szczegółów funkcjonowania aplikacji w formie niezależnej od platformy.

Definiowanie aplikacji odbywa się przed określeniem komponentów przyszłej aplikacji, takich jak formatki ekranowe, raporty czy usługi. Wszystkie elementy (obiekty) aplikacji są zapisane w repozytorium obiektów aplikacji. Pozwala to na wielokrotne wykorzystywanie raz zdefiniowanych obiektów w budowanej aplikacji lub wielu aplikacjach.

Budowanie modelu

Edytor modelu aplikacji jest narzędziem typu CASE. Pozwala ono na definiowanie encji, atrybutów encji, relacji, więzów integralności i innych elementów aplikacji oraz na określaniu ich właściwości. Opracowywany model nie jest zależny od żadnego systemu zarządzania bazami danych. Narzędzie Uniface oferuje kilkanaście sterowników do różnych baz danych. Ze sterownikami współpracuje moduł rozprzestrzeniania (deployment), tłumaczący informacje zapisane w modelu na wywołania właściwe dla używanego systemu zarządzania bazami danych.

Pakiet Uniface nie powinien być jednak traktowany jako uniwersalne narzędzie typu CASE. Jeżeli zależy nam na lepszym wsparciu etapu analizy lub wzbogaceniu możliwości modelowania, może on współpracować z zewnętrznymi narzędziami typu CASE.

Budowanie aplikacji

Po etapie opracowania modelu następuje budowanie aplikacji. Do tego celu przeznaczony jest graficzny edytor komponentów aplikacji. W trakcie budowy kolejnych komponentów wykorzystywane są informacje zapisane w repozytorium podczas opracowania modelu aplikacji. Na tym etapie można wprowadzać zmiany do wcześniej zapisanych definicji, decydując się na zerwanie więzów dziedziczenia cech obiektu z modelu aplikacji. Jednym z przypadków może być zmiana wyglądu, a więc reprezentacji obiektu na ekranie. Do tego celu służy podręczna paleta definicji graficznych elementów ekranowych (widgets). Dzięki wykorzystaniu uniwersalnego interfejsu warstwy prezentacji (Universal Presentation Interface), aplikacja z tak zdefiniowanymi graficznymi elementami ekranowymi może być uruchamiana na różnych platformach graficznych (Windows, Motif) i znakowych bez potrzeby zmiany kodu, będzie jednocześnie prezentowana w sposób specyficzny dla danej platformy.

Rozprzestrzenianie aplikacji

Aplikacja zbudowana przy użyciu narzędzia Uniface może pracować na różnych platformach sprzętowych i systemowych, dzięki wykorzystaniu modułu deployment. Na tym etapie dokonuje się konwersja odwołań do bazy danych przez wykorzystanie sterowników dostosowanych do wybranej bazy danych oraz konwersja odwołań do protokołów komunikacyjnych i interfejsów graficznych. Dzięki takiemu podejściu aplikacja może działać na różnych platformach bez potrzeby zmiany kodu. Może również pracować w zróżnicowanym środowisku sprzętowo-systemowym, zapewniając spójną pracę wszystkim użytkownikom aplikacji.

Inne cechy narzędzia

Uniface zapewnia wsparcie dla zespołów pracujących nad rozwojem aplikacji. Do tego celu przeznaczony jest moduł developer service. Moduł ten umożliwia określanie praw dostępu i modyfikacji do obiektów aplikacji przechowywanych w repozytorium. Określane są również grupy użytkowników i prawa dla tych grup oraz przynależność użytkowników do danej grupy.

Inną, istotną cechą wspomagania prac zespołów projektowych jest możliwość generowania raportów z repozytorium dla dokumentowania prac projektowych. Ponadto razem z narzędziem dostarczana jest metadefinicja repozytorium. Dzięki temu można samemu zdefiniować własny raport odmienny od przygotowanych przez producenta narzędzia, a także można opracować aplikację modyfikującą definicje zawarte w repozytorium Uniface. Ponadto Uniface ma wbudowany system kontroli wersji UVCS. Możliwe jest również wykorzystywanie zewnętrznego systemu kontroli wersji, jakim jest np. PVCS.

Jako uzupełnienie do narzędzia Uniface Compuware oferuje narzędzie do budowania raportów typu ad hoc Crystal Report firmy Seagate.

Krzysztof Piotrowski jest pracownikiem firmy Polnet Technologies.


TOP 200