Niechętna migracja

Lepiej nie dotykać

Osobny przypadek to systemy kontrolujące automatykę przemysłową. Po uruchomieniu produkcyjnym zwykle nikt nie instaluje na nich żadnych poprawek. W Grupie Atlas komputery z Windows NT 4.0, na których są zainstalowane sterowniki oprogramowania Simatik, kontrolują cztery linie produkcyjne. "Skoro systemy działają poprawnie, to po co mielibyśmy je zmieniać?" - pyta retorycznie Bogusław Święcicki, dyrektor ds. systemów informacyjnych w Grupie Atlas. "Co więcej, jedna z maszyn - tzw. paletyzer - jest sterowana jeszcze przez system pracujący w środowisku DOS, którego również nie zamierzamy zmieniać" - dodaje.

Drugim obszarem, w jakim w Grupie Atlas jest wykorzystywany Windows NT 4.0, jest platforma dla pakietu IBM Lotus Notes. "Tylko jedna niedawno kupiona maszyna pracuje pod kontrolą Windows 2000. Nie planujemy przeprowadzania migracji na starych komputerach" - mówi Bogusław Święcicki. "Robimy regularne uaktualnienia systemu Lotus Notes. Oczekujemy wręcz kolejnych wersji, bo nowa funkcjonalność jest dla nas bardzo ważna. System operacyjny ma jednak znikome znaczenie" - dodaje. Stare wersje Windows będą wymieniane przy okazji wymiany sprzętu. W podobnym tonie wypowiada się duża grupa użytkowników Windows NT 4.0 w Polsce.

Po kolei

Chyba na dobre do Microsoftu przylgnęła opinia firmy, której systemy operacyjne są zdatne do użytku w ważnych węzłach firmowej infrastruktury dopiero po kilkunastomiesięcznym "testowaniu" przez rynek i opublikowaniu przez firmę co najmniej dwóch do nich poprawek w ramach tzw. Service Pack - zintegrowanych zestawów programów poprawiających odkryte błędy. W zmianie tego wizerunku firmie nie pomogła rozpoczęta w ub.r. kampania Trustworthy Computing. Choć Microsoft zapewnia, że Windows 2003 Server, którego premiera odbędzie się pod koniec kwietnia br., jest nieporównanie bardziej bezpieczny od poprzedników, większość użytkowników decydujących się na przejście z Windows NT 4.0 nie zamierza pomijać Windows 2000. "Choć darzę Microsoft dużym szacunkiem, to nie zdecydowałbym się na migrację bezpośrednio do Windows 2003 Server" - mówi Jaromir Pelczarski.

Ostatnie dni Windows NT 4.0
  • czerwiec 2002 r. - system przestał być dostępny zarówno za pośrednictwem resellerów, jak i poprzez kanał OEM

  • czerwiec 2003 r. - system przestanie być dostępny za pośrednictwem kanału System Builder

  • grudzień 2003 r. - ostatni miesiąc gotowości do publikowania poprawek hot-fix nie związanych z bezpieczeństwem systemu

  • grudzień 2004 r. - ostatni miesiąc wsparcia typu pay-per-incident oraz Premier; ostatni miesiąc gotowości do publikowania poprawek hot-fix dotyczących bezpieczeństwa systemu; ostatni miesiąc wsparcia online

TOP 200