Nie liczy się ilość tylko jakość podpisu elektronicznego

Z Dariuszem Bogdanem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki rozmawiamy o nowej ustawie o podpisach elektronicznych.

Nie liczy się ilość tylko jakość podpisu elektronicznego

Na Europejskim Forum Podpisu Elektronicznego padło wiele krytycznych uwag pod kątem projektu nowej ustawy. Czy jest szansa, by te uwagi i propozycje poprawek jeszcze uwzględnić w projekcie?

Zarówno ustawa z 2001 r. jak i obecnie przygotowany projekt są krytykowane. Wszystkie nowe propozycje są krytykowane z niezwykłą zażartością. Oczywiście jeżeli eksperci dojdą do wniosku, że jakieś elementy warto jeszcze zmienić to tak się stanie. Nie sądzę jednak, aby szczegóły w jakich się różnimy z osobami, które prezentowały dziś krytyczne opinie wobec ustawy, były bardzo znaczące i niemożliwe do poprawienia.

Spory o rolę i liczbę e-podpisów w Polsce

Rząd przyjął nową ustawę o e-podpisie i mówi, że to przełom i wielki krok na przód. Krytycy wytykają jednak błędy ustawy i zapisy, które zahamują rozwój PKI w Polsce. Nowa ustawa o podpisach elektronicznych ma wejść w życie jesienią br.

Teraz projekt ustawy jest w notyfikacji Komisji Europejskiej. Później trafi do Parlamentu. Kiedy są szanse, że wejdzie w życie?

Myślę, że jesienią tego roku będziemy mięli nową ustawę.

Czy jest szansa, że po jej wejściu w życie podpis elektroniczny w Polsce będzie bardziej powszechny?

Nie chodzi o to, aby podpisów elektronicznych w Polsce było jak najwięcej. Zależy nam na tym by było jak najwięcej usług elektronicznych, świadczonych przez administrację, biznes, które można świadczyć przy pomocy podpisu elektronicznego. To ile jest tych podpisów ma charakter wtórny. Jeżeli tych usług będzie dużo i obywatele będą chcieli z nich masowo korzystać to będą to robić bez względu na cenę e-podpisu.

Dużym skokiem jakościowym będzie zaimplementowanie w Polsce dyrektywy usługowej, ustawy o usługach na rynku wewnętrznym, dlatego że do ich świadczenia będzie wykorzystywany właśnie podpis elektroniczny zaawansowany lub kwalifikowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200