Netscape kontratakuje

Wygodnie od początku

Netscape ma od dawna dobrze dopracowaną technikę wydruku strony, w tym zwłaszcza inteligentne zmiany w formatowaniu, pozwalające elegancko wydrukować strony zawierające np. szerokie ramki lub tabele. Navigator 8 kontynuuje tę tradycję, zaś IE do dziś ma z tym problemy. Nowa przeglądarka Netscape współdziała z witrynami transakcyjnymi większości banków (te zgodne ze standardami działają na domyślnych ustawieniach, np. mBank). W przypadku niektórych banków korzystających z niestandardowych rozwiązań trzeba przestawić program na użycie bibliotek IE.

Navigator 8 jest przeglądarką kierowaną do innego użytkownika niż Firefox. Firefox to przeglądarka stworzona z myślą o dalszej rozbudowie za pomocą mechanizmu wtyczek. Ma ogromne możliwości, m.in. blokowanie reklam (rozszerzenie Adblock), zawiera klienta RSS zintegrowanego z mechanizmem zakładek, a nawet możliwość wyświetlania lokalnej prognozy pogody. Wygląd przeglądarki można elastycznie dostosowywać do upodobań. Można śmiało powiedzieć, że Firefox jest kierowany do ludzi młodych, dynamicznych.

Netscape idzie inną drogą, kierując swój produkt do użytkownika, który potrzebuje mieć od razu gotowe środowisko, niewymagające praktycznie żadnej konfiguracji. Netscape 8 nie posiada wbudowanego klienta poczty elektronicznej, za to dobrze współpracuje zarówno z Thunderbirdem, jak i Outlookiem czy klientem Lotus Notes. Producent przeglądarki przewidział migrację z Internet Explorera, przygotowując pomoc do Netscape dla tych użytkowników, którzy znają IE. Konsekwencją wyboru docelowego użytkownika jest przygotowanie przeglądarki tylko dla systemów Windows - nie ma wersji dla systemów typu Unix.

Lista braków

Niedostatki nowej przeglądarki Netscape nie są poważne. Testy prowadziłem w wersji beta (Gecko 20050308, Mozilla en-US; rv:1.7.5) na systemie Windows XP SP1. Wersja beta niewątpliwie zawiera błędy i zdarzyło mi się załamanie i zawieszenie aplikacji podczas intensywnych testów. Wersja finalna na pewno będzie stabilniejsza. Netscape testowałem także w systemach Windows 98 SE, Windows 2000 SP 4 oraz Windows XP SP 2.

Szybkość pracy Navigator 8 Beta nie jest zachwycająca. Do przeglądania bardziej zaawansowanych stron potrzebny jest procesor z zegarem na poziomie 1 GHz i sporą ilością pamięci RAM. Te same witryny Opera i K-Meleon przetwarzają znacznie szybciej. Przeglądarka współpracuje z systemami operacyjnymi wyposażonymi w firewall, pod warunkiem jego poprawnej konfiguracji.

Na razie nie ma zlokalizowanej wersji Navigator 8 - brak polskiej wersji to dla wielu użytkowników poważna przeszkoda, aczkolwiek finalna wersja zostanie prawdopodobnie przez kogoś spolszczona. Pewnym niedostatkiem jest brak opcji obsługi gestów - sterowania przeglądarką za pomocą ustalonych ruchów myszką z naciśniętym klawiszem. Rozszerzenia przeznaczone dla Mozilli nie dają się łatwo zainstalować, można się jednak spodziewać, że wkrótce pojawią się wersje dedykowane dla Navigatora 8. Użytkownicy innych programów dla Windows odczują niewygodę - przy wykorzystywaniu wyższych rozdzielczości (1280 x 1024 i wyżej) menu zostanie przesunięte na prawą część ekranu.

Pomimo tych wad, Netscape 8 jest bardzo ciekawą propozycją dla firm, które odczuwają dyskomfort z tego powodu, że ich pracownicy wykorzystują Internet Explorera do przeglądania Internetu.


TOP 200