NetApp ulepsza pamięci FAS klasy midrange

Nowe modele pamięci masowych NetApp FAS3220 i FAS3250 zapewniają znaczący, sięgający 80% wzrost wydajności oraz mają ponad 2-krotnie większą pojemność, a także pamięć buforową w porównaniu do starszych urządzeń serii FAS3200.

FAS3220 i FAS3250 to pamięci klasy średniej (midrange), które umożliwiają instalację dysków o pojemności do 3 TB, co pozwala na uzyskanie w jednej obudowie całkowitej pamięci sięgającej 2,1 PT (petabajta). Urządzenia są zoptymalizowane pod kątem pracy w krytycznych środowiskach SAN lub NAS i pozwalają na wykorzystanie pamięci półprzewodnikowych oraz tworzenie klastrów obsługiwanych przez oprogramowanie Data ONTAP, podkreśla Krzysztof Celmer, dyrektor NetApp Poland. Pamięci obsługują interfejsy FC (4 lub 8 Gb/s), SAS (6 Gb/s), FCoE oraz iSCSI (Ethernet 1 lub 10 Gb/s).

FAS3220 ma 480 gniazd na dyski, 24 GB pamięci buforowej oraz 8-rdzeniowy procesor (poprzedni model FAS 3210 odpowiednio 240 gniazd, 10 GB, układ 4-rdzeniowy). Dodatkowo NetApp zwiększył liczbę złącz PCIe, w które wyposażony jest kontroler pamięci, z 4 do 12. Pozwala to m.in. na rozbudowę liczby interfejsów zewnętrznych lub pojemności pamięci podręcznej przy wykorzystaniu kart z układami flash. Według producenta ulepszenia te zapewniły 80-procentowy wzrost wydajności pamięci FAS3220.

Zobacz również:

  • QNAP prosi klientów o natychmiastową aktualizacje swoich NASów

W przypadku FAS 3250, liczbę rdzeni w procesorach do przetwarzania danych zwiększono z 8 do 16 (w porównaniu do FAS 3240), co według NetApp pozwoliło na 70-procentowe zwiększenie wydajności. Oprócz tego pojemność pamięci buforowej wzrosła z 16 do 40 GB, a liczba gniazd na dyski z 600 do 720.

Pamięci FAS3200 to platforma, którą można dostosować do potrzeb systemów zwirtualizowanych, chmur prywatnych lub środowisk tradycyjnych. W konfiguracji klastrowej infrastruktura FAS może się składać z 24 węzłów pamięci masowej. A jak podkreśla Krzysztof Celmer, system operacyjny Data ONTAP, obsługujący wszystkie modele pamięci NetApp, oferuje funkcje ochrony danych, deduplikacji, klonowania i wykonywania kopii migawkowych, a także zautomatyzowanej obsługi wielowarstwowej wirtualnej pamięci masowej składającej się z dysków klasycznych i SSD. Jak przyznaje Krzysztof Celmer, wszystkie te funkcje są dostępne również w produktach konkurencyjnych, ale jego zdaniem tylko NetApp oferuje je jako standardowy, zintegrowany zestaw funkcji obsługujących wszystkie modele pamięci oferowane przez firmę.

Nowe modele urządzeń będą m.in. oferowane jako element FlexPod - prekonfigurowanego, certyfikowanego systemu pamięci masowej przeznaczonego do obsługi 1000-2000 użytkowników. Dotychczas FlexPod składał się z macierzy FAS3210, serwerów kasetowych Cisco UCS, przełączników Nexus oraz oprogramowania VMware vSphere i narzędzi vCenter do zarządzania systemem zwirtualizowanym.

Jak zapewniają przedstawiciele NetApp, mimo istotnych ulepszeń, ceny pamięci FAS3220 i FAS3250 będą podobne do cen starszych modeli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200