Narzędzia skutecznej realizacji projektów

Porządek w procesach

Wiele projektów IT w ogóle nie powinno się zacząć bez poprzedzenia ich gruntowną zmianą procesów biznesowych, sposobu działania firmy. Nie jest to proste, między innymi dlatego, że natrafia na opór. Tradycyjnie narzeka się na producentów oprogramowania, że – jakoby – zamiast słuchać klientów, budują kod według własnego widzimisię. Prawda jest odwrotna – zwykle to klienci, zamawiający oprogramowanie nie znajdują czasu, nie widzą sensu w poprzedzenia wdrożenia analizą swoich procesów – ale istnieją metody, aby sobie z tym radzić.

Konieczna umowa

Mimo haseł o wyższości wzajemnie życzliwej współpracy nad żmudnym negocjowaniem umów, o zaletach struktury sieciowej i holokracji, o tym, że bezpośrednią rozmową można osiągnąć więcej niż tworzeniem rozbudowanej dokumentacji kluczowym elementem wszystkich przedsięwzięć pozostaje umowa cywilnoprawna, określająca, co ma być zrobione, na kiedy i za ile. Aby genialny pomysł biznesowy przekuć na realia wspierającego ten pomysł systemu IT, konieczne jest zawarcie umowy. Prawo i informatyka mają ze sobą więcej wspólnego, niż nam się wydaje.

Ważne miękkie kompetencje

O powodzeniu lub niepowodzeniu projektów IT często rozstrzygają nie względy technologiczne, lecz umiejętności miękkie. W procesach analizy biznesowej oraz inżynierii wymagań szczególnie wyraźnie dochodzą do głosu aspekty psychologiczne: umiejętności negocjacji, rozwiązywania konfliktów. Aby móc i szybko, i bezpiecznie prowadzić projekty do celu, trzeba przede wszystkim umieć uzgodnić, czym jest ten cel!

Porządek w projekcie

Wbrew nadal pokutującym błędnym przekonaniom, że metody agile to gloryfikacja chaosu, jest wręcz przeciwnie: cechuje je dojrzała, mądra, nie tylko formalna, dyscyplina. Popularny agile scrum kręci się wokół dobrych i starannie przygotowanych wymagań, a to jest kluczem do sukcesu w IT. Zwłaszcza jeśli chcemy system oferować klientom w technologii chmury, co pozwala na codzienne niemal modyfikacje, ale wymaga świetnej, zwinnej organizacji i odpowiedzialności.

Wszystkie te zagadnienia zostaną omówione w trakcie Forum Inżynierii Wymagań RE-Challenge, które odbędzie się w Warszawie 15 maja.

re-challenge.pl


TOP 200